ZUT

NOC NAUKOWCÓW

28 września uczniowie klas 3TI i 2B LO wzięli udział w ogólnopolskiej imprezie naukowej „Noc Naukowców” zorganizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Podczas wykładu „ Z ekranu do ręki & z ręki na ekran - druk 3D” uczniowie mieli okazję poznać współczesne metody wytwarzania przyrostowego.

W Laboratorium Technik Szybkiego Prototypowania i Wytwarzania na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki studenci z koła naukowego CADM zademonstrowali przebieg wytwarzania przyrostowego na urządzeniu do szybkiego prototypowania EDEN 500V.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład „Umów się z robotem na pepsi”, poprowadzonym przez dr inż. Piotra Pawlukowicza. Zaprogramowany wcześniej robot układał przedmioty na stole, wlewał napoje do przygotowanych kubeczków, a na końcu przedstawił się jako KUKA KR 125.

Uczestnicy Nocy Naukowców, w specjalnie przygotowanym planetarium 3D, mogli doświadczyć niesamowitej podróży w przestrzeni kosmicznej. Dzięki stereoskopowej technice 3D, kosmos był w zasięgu ręki.

Po „zejściu” na ziemię, ochotnicy sprawdzali aktywność swojego mózgu biorąc udział w grze MindFlex. Jest to zabawa, która pozwala sterować kauczukową piłeczką za pomocą fal elektromagnetycznych, emitowanych przez mózg.

W strefie zdrowia, młodzież miała możliwość degustacji ekologicznej żywności. Ciekawą formą i pomysłowością przyciągały wzrok nowatorskie projekty wykonane przez studentów Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Co odważniejsi uczniowie mogli sprawdzić jak reagują tworzywa wykonane z celulozy w połączeniu z ciekłym azotem. Nie zabrakło również atrakcji dla miłośników przyrody. W tajemniczym zakątku egzotycznych i owadożernych roślin, motylarium i lepidopterium, każdy mógł na żywo podziwiać różnorodne gatunki pająków, motyli, starszaków, a niektóre z nich potrzymać na dłoni.
Młodzi odkrywcy z 3 TI i 2 b nie bali się stawić czoła 12 Brygadzie Zmechanizowanej, która w ciemnych piwnicach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przygotowała zadania z torem przeszkód. Dzięki najnowocześniejszym systemom noktowizyjnym pokonanie toru stanowiło wspaniałą zabawę.

Nowinki techniczne, eksperymenty, warsztaty i pełna interakcja naukowców ze społecznością - to cel, który przyświeca tej imprezie.
Noc Naukowców to szansa na pokazanie jak piękny i zadziwiający jest świat nauki.
To również okazja do przybliżenia roli i postaci naukowca - jako człowieka z pasją, realizującego się w swoim zawodzie i mającego wpływ na otaczający nas świat. Takich właśnie ludzi z pasją można było poznać podczas tej imprezy.

Wycieczka należała do bardzo udanych. Było mnóstwo atrakcji, którym towarzyszyła wspaniała atmosfera, a nauka w sposób płynny łączyła się z zabawą. Być może, po tym spotkaniu, ktoś podejmie życiową decyzję i zostanie wynalazcą?