Udział w obchodach Święta Wojsk Lądowych
10 września 2012 r., na zaproszenie dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach płk Jacka Kwiatkowskiego, uczniowie ZSP Nr 1 w Chojnie uczestniczyli w obchodach Święta Wojsk Lądowych. Uroczystość obchodzona jest w Wojskach Lądowych od 1996 roku, na pamiątkę Wiktorii Wiedeńskiej. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej odprawionej w kaplicy jednostki przez kapelana ks. mjr Janusza Kłopota, w której uczestniczyli żołnierze, pracownicy oraz emerytowani żołnierze 5 Pułku, z dowódcą jednostki na czele. Po mszy świętej na placu apelowym odbył się uroczysty apel, w trakcie którego dowódca jednostki Pan płk Jacek Kwiatkowski, w okolicznościowym przemówieniu, podziękował żołnierzom za dotychczasową ofiarną służbę. Wyrazem tego było odznaczenie żołnierzy jednostki medalami przyznanymi przez ministra obrony narodowej za udział w operacji stabilizacyjnej w Republice Afganistanu – Gwiazdą Afganistanu.
W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele władz samorządowych okolicznych gmin i powiatów współpracujących z 5 Pułkiem, a także innych służb mundurowych.
Na zakończenie zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia musztry paradnej oraz defilady w wykonaniu pododdziałów jednostki.
Po zakończeniu części oficjalnej odbył się pokaz wyposażenia jednostki, w trakcie którego można było zapoznać się z bronią strzelecką, systemami łączności, funkcjonowaniem stacji uzdatniania wody, pojazdami zdalnie sterowanymi do rozbrajania min czy trałem przeciwminowym, sterowanym za pomocą konsoli. Przygotowane też było stanowisko do treningu strzeleckiego, przy użyciu trenażera. Największą popularnością cieszył się transporter opancerzony MLTB, którym zaistniała możliwość przejażdżki, z której chętnie korzystano.
Ciekawym elementem zorganizowanego pokazu był udział grupy rekonstrukcyjnej Pasja, która odtwarzała umundurowanie i wyposażenie jednostki z czasów II wojny światowej. Na wystawie można było obejrzeć oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie m.in. pistoletem maszynowym Sten czy popularną pepeszą a także MG 42. Wielką atrakcją dla uczniów szkoły była możliwość oddania strzału z broni historycznej, takiej jak Mosin czy Diegtariew.
Po tym wszystkim przyszedł czas na tradycyjną wojskową grochówkę, a następnie powrót do szkoły.
mgr Marek Bednarz
|