|
Współpracy z Polsko Litewskim Funduszem Wymiany Młodzieży ciąg dalszy
W dniach 28-30 września br. odbyło się w Wilnie seminarium „Celebrate2gether”, podsumowujące 5 lat istnienia Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Spotkanie to miało na celu przedstawienie dotychczasowych osiągnięć Funduszu, zakreślenie wizji rozwoju na przyszłość oraz przygotowanie części Polsko-Litewskiego Kongresu Młodzieżowego, który odbędzie się 6 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie; części, w której uczestnicy projektów opowiedzą o swoim polsko-litewskim doświadczeniu.
Z ramienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie w seminarium uczestniczyły dwie uczennice klasy 3 liceum ogólnokształcącego: Adrianna Kowalczyk oraz Adriana Jesionek, a także opiekun z ramienia Klubu Europejskiego Douzelage, Pani Joanna Gorska. Zaproszenie na spotkanie to, jak również na Kongres, wynikło z dotychczasowej współpracy Klubu Europejskiego Douzelage pod przewodnictwem Pana Janusza Salamończyka z Funduszem i Litwinami. Współpraca ta w czerwcu br. przybrała formę wymiany polsko-litewskiej pod hasłem „Opowieść o dwóch rzekach: Niemnie i Odrze”, podczas której Polacy i Litwini zgłębiali rolę rzek Niemen i Odra w przeszłym i w obecnym życiu lokalnych społeczności.
Organizatorami tego spotkania, jak również jego moderatorami byli przedstawiciele Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z ramienia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), z polskiej strony m.in. Ewelina Miłoń. Pozostałymi uczestnikami byli zaś polscy oraz litewscy organizatorzy projektów wymiany młodzieży z 5-ciu lat działania organizacji, jak również sami przedstawiciele polskiej i litewskiej młodzieży.
Wrześniowe seminarium w Wilnie było dla nas doskonałą możliwością podzielania się zdobytym już doświadczeniem z polsko-litewskiej współpracy, poznania nowych ludzi, wymiany poglądów oraz określenia w jaki sposób nasza działalność wspiera priorytetowe cele fundacji, jakimi są: aktywne uczestnictwo młodych ludzi w działaniach organizacji, równorzędne partnerstwo, nieformalna edukacja oraz uczenie się międzykulturowe. Mieliśmy ponadto doskonałą okazję na spacer w towarzystwie naszych wschodnich sąsiadów po ich pięknej stolicy oraz na spróbowanie tradycyjnej kuchni litewskiej – cepelinów, które to danie czytelnikom „Gazety Chojeńskiej” serdecznie polecamy.
mgr Joanna Gorska
|