Strona główna  
   
  Plan lekcji  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Projekt "Newton też był uczniem"  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Comenius REGIO  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcącego  
 
 
     
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
   
     
 
ZUT
 
     
   
     
 
 
     
     
 
 
     
     

 


     
 

Uczniowie Szkolnego Koła Naukowego

rozpoczęli drugi rok zajęć  w projekcie „Newton też był

uczniem. Program akademickiego wsparcia szkolnego

ruchu naukowego”


27 września odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia, które prowadziła nauczycielka biologii mgr Agnieszka Pawlaczyk. Ich tematem była: „Różnorodność biologiczna roślin i kręgowców wodnych”. Pierwsza część zajęć miała charakter dyskusji na temat warunków panujących w środowisku wodnym oraz różnorodności zamieszkujących je organizmów. Po dyskusji nastąpiła praca w grupach. Na podstawie dostępnych środków dydaktycznych uczniowie wypisywali przystosowania organizmów do życia w wodzie wraz z ich graficznym przedstawieniem. Zajęcia stworzyły młodzieży możliwość doskonalenia umiejętności wyszukiwania informacji, wyciągania wniosków i prezentowania wyników własnych przemyśleń.
W dniu 06 października odbyły się zajęcia z fizyki prowadzone przez pracownika Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr Ewę Banachowicz.

Zajęcia dotyczyły energii w szerokim rozumieniu, ze szczegółowym uwzględnieniem jej przemian. Czym jest energia (ewolucja pojęcia na przestrzeni dziejów), co oznacza termin energia w fizyce, chemii, geografii, geologii, astronomii oraz biologii, na czym polegają i jakie są skutki uboczne reakcji jądrowych - oto zagadnienia poruszane przez wykładowcę UAM w Poznaniu. Uczniowie poznali  sylwetki wielu pionierów fizyki współczesnej (w tym patrona projektu - Isaaca Newtona). Na koniec przeprowadzili szereg doświadczeń związanych z pozyskiwaniem oraz zastosowaniem energii słonecznej. Przy wykorzystaniu kolektorów (oczywiście w rozmiarze laboratoryjnym) zbadali siłę promieni słonecznych, które napędzały wiatraczek.

W czwartek, 13 października, gościem Szkolnego Koła Naukowego był pan profesor Włodzimierz Urbaniak, wykładowca na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pan profesor poprowadził wykład na temat pyłów i innych ciał stałych, znajdujących się w atmosferze. Wykładowca szczególną uwagę zwrócił na azbest oraz jego szkodliwe działanie na środowisko i wspólnie z młodzieżą dyskutował się nad tym, jak tak niebezpieczna substancja mogła zostać wprowadzona na masową skalę do przemysłu i budownictwa. Na koniec spotkania pan profesor przedstawił szereg chorób wywoływanych przez pyły oraz metody przeciwdziałania tym zagrożeniom.


20 października zajęcia prowadzone były przez nauczycielkę fizyki mgr Agnieszkę  Bylewską. Uczniowie dowiedzieli się na jakiej zasadzie działa maszyna parowa, co jest źródłem jej energii mechanicznej (jakie przemiany fazowe wody następują kolejno), gdzie została wykorzystana maszyna parowa w ostatnich 200 latach i jakie urządzenia z życia codziennego wykorzystują efekt sprzężonej pary (np. szybkowar).

Po każdych zajęciach członkowie Szkolnego Koła naukowego stają się bogatsi o nową, bardzo przydatną wiedzę, która  poszerza ich horyzonty myślowe i otwiera  oczy na wiele problemów dnia codziennego. Zajęcia odbywają się w miłej atmosferze sprzyjającej pogłębianiu wiedzy, stąd też z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania w ramach projektu.

 


opiekun Szkolnego Koła Naukowego
mgr Anna Krzemińska

 

 

 

 

 

 

LANGUAGE

Anglia Niemcy Węgry


LINKI

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny LIBRUS

 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
     
   
     
   
     
   
     
 

 

 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie