WAVE - Woda - Aqua - Viz - Everywhere”
mgr A. Dubik-Galicka uczyła języka polskiego uczniów
Jurisih Miklos Gimnazium w Koszeg na Węgrzech
W ramach projektu „WAVE - Woda - Aqua - Viz - Everywhere” realizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie oraz węgierskie Jurisch Miklós Gimnazjum z Kőszeg, zaplanowanego na lata 2011 - 2012, którego motywem przewodnim jest woda, jako jeden z głównych składników życia, zostały zrealizowane już trzy punkty programu.
Pierwszym z nich był przyjazd do naszej szkoły węgierskiej nauczycielki - pani Anny Pupp w dniach od 06.03.2011 r. do 12.03.2011 r., w celu prowadzenie zajęć z języka węgierskiego dla grupy 25 uczniów zaangażowanych w ten projekt.
Kolejnym etapem był wyjazd tej grupy na wymianę uczniowską do Kőszeg (Węgry), gdzie spędzono czas od 09.05.2011 r. do 19.05.2011 r. poznając kulturę węgierską, realizując zadania projektu oraz nawiązując międzynarodowe przyjaźnie.
Trzecim punktem w realizacji projektu był pobyt nauczycielki naszej szkoły - mgr Anny Dubik-Galickiej w Kősze, w dniach od 18.09.2011 r. do 24.09.2011 r. Celem wyjazdu było prowadzenie zajęć języka polskiego dla uczniów węgierskich, którzy już w listopadzie będą gośćmi naszej szkoły.
W trakcie swojego pobytu w Kőszeg pani Anna Dubik-Galicka wpajała uczniom podstawowe zasady posługiwania się językiem polskim, tak aby przebywając w Chojnie potrafili porozumieć się ze swoimi polskimi partnerami nie tylko w języku angielskim, który jest językiem roboczym projektu, ale także w języku polskim. Po tygodniowym, intensywnym kursie języka polskiego, młodzi Węgrzy nie powinni mieć problemu z przedstawieniem się, zapytaniem o drogę czy zrobieniem zakupów w polskich sklepach. Węgierscy uczniowie nie tylko ćwiczyli komunikację w języku polskim, oglądali film o naszym mieście, odgrywali scenki z wykorzystaniem map Chojny, ale także śpiewali polską patriotyczną pieśń „Płynie Wisła płynie”.
Pobyt pani Anny Dubik-Galickiej obejmował nie tylko zapoznanie uczniów z podstawami języka polskiego. W czasie wolnym od zajęć mogła ona zwiedzać miasto
i okolice, a także poznawać kulturę i obyczaje Węgrów poprzez uczestniczenie
w rozpoczynającym się w Kőszeg „Święcie wina”. Dzięki temu, że jej wyjazd odbył się akurat w tym czasie, mogła być świadkiem wyborów „Królowej wina” i brać udział
w degustacji „Wina miasta Kőszeg-2011". Punktem kulminacyjnym pobytu polskiej nauczycielki w Kőszeg było podziwianie miasta z lotu ptaka.
W chwili obecnej cały zespół zaangażowany w realizację projektu kończy przygotowania do listopadowego przyjazdu węgierskiej grupy uczniów z nauczycielami, który będzie ostatnim etapem realizacji projektu „WAVE - Woda - Aqua - Viz - Everywhere”.
|