Projekt "Newton też był uczniem"

50 lat Liceum Ogólnokształcącego

ZUT

Projekt "Keep on chasing"

W dniach od 23.03-31.03.2012 r. nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 wraz z członkami Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie wzięli udział w projekcie „Keep on chasing” z programu "Młodzież w działaniu". Realizowany on był na wyspie Gozo, w  archipelagu Wysp Maltańskich. Koordynatorem projektu był Pan Mark Causon z  Genista Research Foundation.
W projekcie brało udział ok. 50 uczestników z: Belgii, Włoch, Rumunii, Malty i oczywiście
z Polski.
W projekcie wzięli udział tzw. starzy członkowie UE oraz Polska, Rumunia i Malta, które stały się członkami Unii Europejskiej stosunkowo niedawno.
Projekt koncentrował się na polityce młodzieżowej. Głównym celem projektu było zachęcenie ludzi do aktywności w swojej społeczności lokalnej, a także odnalezienie się
w ramach "wielkiej rodziny", którą nazywamy Unią Europejską. Porównaniu tego jak żyło nam się przed wejściem do UE oraz zaobserwowaniu zmian jakie miały miejsce po kilku latach od wejścia do UE.
Projekt miał na celu przygotowanie do pracy z młodzieżą, jak również miał umożliwić uczestnikom poznanie specyfiki przygotowania projektów unijnych oraz zdobycie wiedzy o możliwościach pozyskania dotacji z funduszy europejskich.

Praca w grupach podczas warsztatów

Projekt miał również na celu nawiązane dialogu międzykulturowego, przekazywanie
i propagowanie pomysłów, dzięki którym ludzie mogą stać się aktywnymi obywatelami Europy.
Uczestnicy projektu brali udział w wielu interesujących warsztatach tematycznych takich jak: „Plusy i minusy rozszerzenia UE”, „Wspólna Polityka Unii Europejskiej” czy „Przyszła rola obywatela Europy”. Każdy z uczestników miał swój punkt widzenia na każdy
z powyższych tematów, stąd odbyło się wiele interesujących dyskusji oraz zrodziło się wiele ciekawych pomysłów, które można by w przyszłości zrealizować.
Ciekawymi warsztatami były również metody pisania projektów, dzięki którym uczestnicy mieli możliwość poznania zasad umożliwiających przygotowanie prawidłowego wniosku. Warsztaty skończyły się próbą napisania przez każde z państw własnego projektu.
Podczas projektu uczestnicy mieli okazję poznać wiele interesujących osób m.in. Ministra Sprawiedliwości, Dialogu i Rodziny Malty - Pana Chrisa Saida, burmistrza miasta Gharb  Pana Davida Apapa, oraz burmistrza Marsaskali (naszego miasta partnerskiego) Pana Mario Calleję. Wszyscy z chęcią opowiadali o swojej pracy oraz opowiadali z fascynacją
o Malcie.

Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości, Dialogu i Rodziny Panem Chrisem Saidem

Jednym z punktów projektu była również możliwość przedstawienia przez każde z państw uczestniczących, swojej kultury, historii i kuchni. „Polski wieczór” cieszył się dużą popularnością. Uczestnicy zaprezentowali pokaz artystyczny, w tym wykonany tradycyjny taniec „Polonez”, przedstawiona została także prezentacja o Chojnie, jednak największą popularnością cieszył się przygotowany poczęstunek.
Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić kilka przepięknych miejsc takich jak: Azur Window (Lazurowe Okno) - naturalny korytarz u wybrzeży wyspy, przez który przepływa woda morska. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty.  Zwiedziliśmy również malowniczą Valettę –stolicę Malty, Victorię – stolicę Gozo, czy Marsaskalę.

Azur Window

Projekt był wspaniałym doświadczeniem, poszerzył on nasze horyzonty, pokazał jak wiele jeszcze jesteśmy wstanie zrobić i ile przed nami możliwości, umacniając tym samym nasze poczucie wartości. Najważniejszym jednak było to, że nawiązaliśmy nowe kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości realizacją kolejnych projektów w ramach programu "Młodzież w działaniu".

Dziennik elektroniczny LIBRUS