Kontakty z nauczycielami

Wakacje na UAM w Poznaniu

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Naukowego w Liceum Ogólnokształcącym w Chojnie, uczestnicząc w pięciodniowych warsztatach „Jestem naukowcem" na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podsumowali pierwszy rok intensywnych zajęć w ramach programu wsparcia szkolnego ruchu naukowego „NEWTON TEŻ BYŁ UCZNIEM”.

Od 04 do 08 lipca 2011 r. członkowie Koła wraz z opiekunem mgr Anną Krzemińską uczestniczyli w warsztatach letnich na Wydziale Biologii UAM. Pracownicy wydziału odpowiedzialni za realizację projektu gościnnie i życzliwie przyjęli licealistów. Warsztaty odbywały się w znakomicie wyposażonych laboratoriach uniwersyteckich i w Ogrodzie Botanicznym. Uczniowie eksperymentując, obserwując, stwierdzając i obalając hipotezę nabywali umiejętności analizy, interpretacji oraz dostrzegania zależności przyczynowo-skutkowych.

Mimo wakacji uczniowie dzielnie uczyli się pod okiem pracowników Wydziału Biologii uczestnicząc każdego dnia w dwugodzinnym wykładzie oraz 4 godziny spędzali w pracowniach, mając możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce i popróbowania swoich sił w roli naukowców. Uniwersytet zagwarantował uczniom wysoki standard zakwaterowania, smaczne jedzenie oraz interesującą ofertę spędzania wolnego czasu. W wolnych chwilach, pomiędzy zajęciami, młodzież mogła zwiedzić Wydział Biologii, który robi wrażenie, ponieważ bogaty jest w ciekawe okazy gatunków roślin, piękny Kampus Morasko UAM, gdzie mieści się m. in. Wydział Biologii, Matematyki i Informatyki, Fizyki  a po wyczerpujących intelektualnie zajęciach poznawała uroki Poznania zwiedzając miasto.
Założony cel programu unijnego – rozbudzanie zainteresowań naukami matematyczno- przyrodniczymi został osiągnięty. Wyjazd ten zakończył pierwszy etap trwającego 3 lata projektu.

Obóz letni był dla uczestników niesamowitym przeżyciem, jego atmosferę potwierdzają ich wypowiedzi:

Dzięki uczestnictwu w projekcie „Newton też był uczniem” miałam możliwość podczas wakacji wzięcia udziału w 5-dniowych warsztatach na UAM, na Wydziale Biologii. Podczas tych kilku dni wykładowcy zapoznali nas z szerokim zakresem pojęć i wiedzy, którą musieliśmy przyswoić, aby móc zrozumieć reakcje zachodzące w organizmie człowieka i świecie roślin. Najciekawszymi zajęciami były te, na których badaliśmy krew oraz mocz, gdyż to bezpośrednio dotyczy naszego zdrowia. Była to jedna z niewielu szans, by pracować z profesjonalnym sprzętem, na którym samodzielnie przeprowadzaliśmy ćwiczenia. Uważam, że wróciłam z warsztatów z wiedzą i umiejętnościami, z których skorzystam w przyszłości.

Dominika Krzosek

Warsztaty letnie, które odbyły się w Poznaniu, w ramach projektu „Newton też był uczniem” całkowicie spełniły moje oczekiwania. Mimo, że nie wiążę mojej przyszłości z tymi dziedzinami nauki, zajęcia praktyczne bardzo mnie zainteresowały. Możliwość samodzielnego przeprowadzenia badania krwi oraz wielu innych ciekawych eksperymentów nie jest dla mnie oczywiście codziennością. Forma prowadzenia warsztatów, która miała za zadanie przedstawić nam wszystkie zalety studiowania w Poznaniu, zdecydowanie mnie przekonała.

Katarzyna Zgoda

Tydzień  spędzony na warsztatach letnich w Poznaniu był dla mnie czasem bardzo owocnym. Ćwiczenia przeprowadzane w uczelnianych laboratoriach pomogły mi w łatwiejszym przyswojeniu sobie wiedzy, która będzie mi niezbędna w dalszej edukacji. Dotąd znałem ją tylko w teorii, a zajęcia te pozwoliły mi zaznajomić się z nią w praktyce. Także popołudnia, które przeznaczaliśmy na zwiedzanie Poznania oraz nawiązywanie kontaktów z innymi szkołami, biorącymi udział w projekcie, zapewniły mi wiele ciekawych wrażeń.

Michał Jarząb

Letnie warsztaty były świetną okazją do spędzenia wolnego czasu i poznania nowych ludzi. Przede wszystkim jednak mogliśmy dzięki nim pogłębić swoją wiedzę. Zajęcia na Wydziale Biologii były bardzo ciekawe ponieważ mogliśmy samodzielnie wykonywać szereg doświadczeń, np. badaliśmy krew, mocz. Tak samo można powiedzieć o zajęciach w Ogrodzie Botanicznym, w którym mieliśmy okazję do obejrzenia roślin z całego świata. Po zajęciach również nie mogliśmy narzekać na nudę. Zwiedziliśmy rynek w Poznaniu, zrobiliśmy zakupy w centrum handlowym "Plaza Poznań". Z wielką niecierpliwością czekam na warsztaty w przyszłym roku.

Paulina Soska

Dziennik elektroniczny LIBRUS