|
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
W roku szkolnym 2011/2012 klasa I a o profilu humanistycznym przystąpiła do projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, który od lat cieszy się wielką popularnością wśród uczniów w całej Polsce. Celem tego projektu jest kształcenie młodych ludzi w zakresie wiedzy o filmie i historii kina oraz doskonalenie umiejętności oceny dzieła. Pozwala on na realizację różnych elementów podstawy programowej. Projekt uzyskał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają go również uznani reżyserzy i aktorzy.
Projekcje filmów odbywały się w 25 miastach Polski w kinach studyjnych. Miejscem spotkań w województwie zachodniopomorskim było najstarsze kino świata - szczeciński „Pionier”. Raz w miesiącu uczniowie mogli obejrzeć filmy kina współczesnego, które stanowią swego rodzaju okno na to, co może być nieznane - inny świat, jego mieszkańców, zwyczaje, emocje i uczucia ludzi.
Do tej pory odbyło się 9 seansów. Przed każdym filmem odbywała się prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. W niezwykły klimat filmów wprowadzała widzów redaktor Polskiego Radia Szczecin, podróżniczka, wykładowczyni na Uniwersytecie Szczecińskim p. Marta Zabłocka. W drugim semestrze klasa uczestniczyła w pięciu projekcjach. W marcu można było obejrzeć film pt. „Yes – Meni naprawiają świat” z 2009 r. Głównymi bohaterami są alterglobaliści Andy Bichlbaum i Mike Bonanz, którzy w nietypowy sposób próbują naprawić świat. Jest to dokument pełnometrażowy przepełniony humorem i serią gagów. Kolejny film w reżyserii T. Hoopera Jak zostać królem jest nie tylko gratką dla miłośników historii i angielskiego humoru, lecz także dziełem głęboko psychologicznym. Nie jest to wyłącznie komedia o przyszłym królu, który aby wyleczyć się z jąkania, musi za radą pewnego logopedy głośno przeklinać. Mamy tu raczej udaną hybrydę biograficzno-historyczną z elementami komedii. Seans majowy to film Susanne Bier, za który otrzymała Oskara w 2011 r. za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Oryginalny tytuł filmu to Zemsta, natomiast polski dystrybutor użył tytułu W lepszym świecie, który jest równie niejasny, co bardzo pojemny. Przypomina trochę moralny labirynt, po którym porusza się kilku nie bardzo złych ludzi i jeden potwór. Ostatnim obejrzanym filmem jest Wyjście przez sklep z pamiątkami. Reżyser Banksy wychodzi z ukrycia i opowiada Ossianowi Wardowi o sławie, wojnach graficiarzy. To oparta na faktach opowieść o francuskim wielbicielu graffiti imieniem Thierry Guetta, któremu udaje się dotrzeć do czołowych przedstawicieli street artu. Z kamerą w ręku uwiecznia na taśmie nocne eskapady artystów i podniebne wspinaczki z puszką farby. Pośród żartów Banksy nagle obraca obiektyw w stronę swojego fana, radząc mu, by porzucił kasety wideo i sam zajął się malowaniem. Bohater nieomal w przeciągu jednej nocy przepoczwarza się we wziętego, choć zupełnie nieoryginalnego miejskiego artystę o pseudonimie Mr Brainwash.
Udział w projekcie pozwolił uczniom poznać różnorodność kina światowego, jego wielkość i niezwykłość. Przekonali się, że kino to nie tylko filmy ogólnie znane, czasem mało ambitne. Wszystkie obejrzane filmy to wspaniałe produkcje, choć wśród nich pojawiały się obrazy dokumentalne.
|