|
Zajęcia prowadzone przez żołnierzy z patrolu saperskiego 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach
W dniu 22 lutego 2012 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie gościł patrol saperski z 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach. Wizyta była możliwa dzięki współpracy jednostki ze szkołą, w ramach której klasy o profilu społeczno-wojskowym odbywają zajęcia na terenie jednostki a także goszczą żołnierzy 5 Pułku. W trakcie spotkania dowódca st chor Jarosław Zych w formie prezentacji multimedialnej przedstawił zadania patrolu, którego motto brzmi „Czasem zniszczyć, często budować, zawsze służyć.” Jako doświadczony żołnierz prezentację uzupełniał wieloma ciekawymi historiami, które wydarzyły się w czasie jego wieloletniej służby. Często zdarzenia dotyczyły okolic Chojny, gdzie także w ziemi czai się uśpiona śmierć w postaci niewypałów i niewybuchów, z czasów ostatniej wojny. Bardzo ważnym elementem spotkania było przedstawienie zasad postępowania na wypadek znalezienia niewybuchu, dzięki czemu uczniowie klas I c oraz II c otrzymali informacje jak problem rozwiązać.
Rejon odpowiedzialności patrolu to powiaty policki, goleniowski, gryfiński oraz Miasto –Gmina Szczecin. Po zakończeniu prezentacji oraz pytaniach uczniów, na które Pan chorąży Zych chętnie odpowiadał, uczniowie przeszli na plac manewrowy, gdzie żołnierze patrolu przygotowali prezentację sprzętu. Można było więc podziwiać sprzęt saperski w tym wykrywacze metalu od wersji wojskowej po cywilne, często będące darem gminy lub powiatu jednostce za wkład w usuwanie niewybuchów. Często jest to sprzęt profesjonalny mający możliwość dyskryminacji metalu jak też „pokazania” kształtu przedmiotu.
Największą furorę wśród uczniów zrobił jednak ubiór ochronny pirotechnika, przypominający wyglądem skafander kosmonauty, tylko że w kolorze khaki a także teleskopowy wysięgnik, za pomocą którego można chwytać i przenosić materiały niebezpieczne. Urządzenie sterowane jest za pomocą konsoli zamontowanej na teleskopie. Najbardziej zaawansowanym urządzeniem technologicznie był georadar, służący do lokalizacji przedmiotów pod ziemią. Wśród pojazdów można było obejrzeć samochód ciężarowy Star oraz terenowy Honker.
Wizyta była częścią projektu w ramach, którego przygotowane zostaną materiały edukacyjne dla szkół województwa zachodniopomorskiego omawiające pracę sapera oraz postępowanie na wypadek znalezienia niewybuchu. Warto w tym miejscu pamiętać, że 16 kwietnia w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej, Wojsko Polskie obchodzi Dzień Sapera, żołnierza wykonującego tą niebezpieczną i bardzo potrzebną dla wszystkich pracę. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, częste były przy tym głosy, oby takich zajęć było jak najwięcej.
|