Kontakty z nauczycielami

Praktyki  uczniów z ZSP Nr 1 w Chojnie w  Sherborne w Anglii,
w ramach projektu „Staże gastronomów” z programu Leonardo da Vinci

W dniach 01.07.-28.08.2011 r. uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, kształcący się w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych, odbyli praktykę zawodową w restauracjach w  Sherborne w Anglii.

Uczniami mającymi tę możliwość byli: Marcelina Pajestka i Patryk Rogowski z kl. II  oraz Ilona Kukuć i Jakub Słowik z kl. III.  Chłopcy zdobyli doświadczenie pracując w restauracji w The Sherborne Hotel, natomiast uczennice odbyły praktykę w restauracji w  The Eastbury Hotel. Podczas miesięcznego stażu młodzież miała możliwość pracy w kuchniach oraz na salach restauracyjnych. W pierwszych dniach stażu uczniowie zostali zapoznani z zakresem czynności, uprawnieniami i odpowiedzialnością na poszczególnych stanowiskach pracy.

Pracując w kuchniach restauracyjnych przygotowywali stanowiska pracy, poznali zasady przechowywania produktów. Nauczyli się obsługi urządzeń gastronomicznych, ekspedycji potraw, dekorowania i podawania deserów, sporządzania słynnych angielskich „sandwitch’s” oraz innych potraw charakterystycznych dla kuchni angielskiej. Praktyka w kuchniach obejmowała dwutygodniowy okres. Następnie uczniowie  zdobyli doświadczenie pracując przez kolejnych 14 dni w salach restauracyjnych. Podczas pracy w sekcji konsumpcyjnej, stażyści uczyli się aranżacji sal restauracyjnych oraz pomagali w utrzymywaniu ich czystości. Przygotowywali pomocniki kelnerskie służące do przechowywania bielizny stołowej, nakryć dla konsumentów oraz sprzętu niezbędnego w ich obsłudze. Witali i żegnali gości, a w szczególności przyjmowali od nich zamówienia. Uczniowie poznali metody podawania potraw i napojów. Ważnym doświadczeniem było zdobycie umiejętności parzenia różnych rodzajów  kaw i herbat. Stażyści wykonywali również zamówienia „room-service”, a także nauczyli się rozliczania kosztów konsumpcji z zastosowaniem różnych systemów.

Obsługiwali przyjęcia weselne, urodzinowe, zorganizowane wycieczki, spotkania biznesowe oraz licznych turystów bardzo chętnie zatrzymujących się w tych uroczych hotelach w Sherborne. Podczas czterotygodniowej praktyki w restauracjach przy hotelach The Sherborne i The Eastbury uczniowie zdobyli ogromne doświadczenie, wiedzę i umiejętności, podnosząc w ten sposób własne kwalifikacje zawodowe.

Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w lekcjach języka angielskiego, które były prowadzone przez  pana Boba Bets. Systematyczna nauka języka, a tym samym coraz większa jego znajomość sprawiły, że młodzi ludzie coraz pewniej czuli się w angielskim miasteczku.

Podczas odbywania staży uczniowie mieli również okazję zobaczenia wielu niezwykłych i słynnych miejsc. Odbyli niezapomnianą wycieczkę do Londynu oraz na wybrzeże West Bay. Uczestniczyli także w koncertach i mini recitalach muzyków, którzy zjechali z wielu krajów chcąc doskonalić swój warsztat w Letniej Szkole Muzycznej w Sherborne.

Podczas pobytu w Londynie – zobaczyli wiele  zabytków i miejsc, do których przyjeżdżają turyści z całego świata. Podziwiali  Big Ben, byli pod ogromnym wrażeniem siedziby parlamentu - The Palace of Westminster, zobaczyli  największe na świecie koło widokowe London Eye, Opactwo Westminster. W trakcie spaceru głównymi ulicami Londynu z zachwytem podziwiali tętniące życiem miasto: budynki reprezentujące przeróżne style, londyńskie autobusy i taksówki, królewską gwardię konną. Odpoczęli w sercu centralnego Londynu -  na Placu Trafalgar Square.  Niezwykłym przeżyciem było dotarcie do położonego przy Saint James Park Pałacu Buckingham. Kolejnym punktem wycieczki po Londynie było dotarcie na Piccadilly Circus oraz do Covent Garden., gdzie zobaczyli namiastkę kultury japońskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej oraz afrykańskiej. Wycieczka do Londynu była bardzo ciekawa, ekscytująca i niezapomniana.

Również w Sherborne młodzież bardzo aktywnie brała udział w wydarzeniach kulturowych.  Zwiedzili Almshouse, instytucję, która w swojej działalności odpowiada naszym Domom Opieki Społecznej zapewnia schronienie i opiekę od ponad 500 lat.   Mieli okazję wejść na wieżę Sherborne Abbey i na żywo zobaczyć grę dzwonników Opactwa  na kilkutonowych dzwonach, których dźwięk  rozbrzmiewa na całe miasto. Zwiedzili ponadto w Sherborne ruiny Starego Zamku, podziwiali Nowy Zamek oraz okazałe wokół nich ogrody.

W Sherborne uczniowie mogli również potrenować grę w boules.
Miesięczny staż w Anglii był dla uczniów bardzo ważnym doświadczeniem. Zdobyli nowe umiejętności, podnieśli kwalifikacje zawodowe i kompetencje językowe. Osiągnęli wielowymiarowe korzyści: zawodowe, intelektualne, poznawcze i emocjonalne. Dziś, to młodzi obywatele świata, którzy zobaczyli i uwierzyli, że mogą podjąć pracę za granicą w bardzo dobrych restauracjach. Właściciele angielskich hoteli, w których znajdowały się restauracje, gdzie odbyła się czterotygodniowa praktyka uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, docenili ich trud i zaangażowanie, wystawiając świetne referencje i oceny ze stażu.

Dziennik elektroniczny LIBRUS