50 lat Liceum Ogólnokształcącego

ZUT

Targi Edukacyjne w Bad Freienwalde (Niemcy)

W dniu 10 marca 2012 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w  Chojnie wzięli udział w Targach Edukacyjnych  zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych w Bad Freienwalde.  W tym roku po raz pierwszy były to targi niemiecko – polskie, w których uczestniczyło ponad  pięćdziesięciu wystawców z regionów Niemiec oraz Polski. W targach brali udział uczniowie klas kończących  technikum zawodowe, technikum budowlane oraz zasadniczą szkołę zawodową. Celem udziału w targach było zapoznanie się uczniów z ofertami  kształcenia zawodowego, między innymi w takich zawodach, jak: fryzjer, sprzedawca, asystent kierownika hotelu, mechatronik, monter instalacji  wodociągowych i  kanalizacyjnych,  wszystkie zawody rzemieślnicze, policjant, opiekun osób starszych, i wiele innych. Proponowane  były również różne kierunki studiów dla młodzieży, która w tym roku przystąpi do egzaminu dojrzałości.

Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach w języku polskim: „Możliwości z EURES – życie i praca w Niemczech”, „Możliwości kształcenia zawodowego w zawodach rzemieślniczych dla polskiej młodzieży w Niemczech” oraz „Możliwości kształcenia zawodowego poprzez Izbę Handlowo – Przemysłową – zawody dla polskiej młodzieży w Niemczech”. Przyszli absolwenci naszej szkoły mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami szkół i  zakładów pracy w celu zdobycia informacji o dalszej przyszłości zawodowej.

Atrakcją dla uczennic  była sposobność uczesania fryzury przez wykwalifikowane fryzjerki z Niemiec oraz dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów. Zadaniem szkoły jest przygotowanie młodzieży do kreatywności, mobilności i aktywności zawodowej na rynku pracy oraz umiejętności takiego  zaplanowania własnej kariery zawodowej, aby osiągnąć sukces.

mgr Joanna Nowak – kierownik pracowni szkolnych

Dziennik elektroniczny LIBRUS