Strona główna  
   
  Plan lekcji  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Comenius REGIO  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcącego  
 
 
     
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
   
     
 
ZUT
 
     
   
     
 
 
     
     
 
 
     
     

 


     
 

Wizyta na Wydziale Informatyki
i Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
w Szczecinie

 

W dniach 02-12.11.2011 r. w ramach projektu „WAVE - Woda- Aqua- Viz- Everywhere”, Zespół Szkoł Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie gościł uczniów i nauczycieli z Jurisih Miklos Gimnazium w Koszeg.


Dnia 4 listopada uczniowie biorący udział w projekcie wraz z gośćmi z Węgier pojechali na wycieczkę do Szczecina, w programie której była m. in. wizyta w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Pierwszym wydziałem, jaki mieli przyjemność zwiedzić uczestnicy wycieczki był  Wydział Informatyki. Młodzież, oprowadzana przez studentów i pracowników wydziału miała możliwość zajrzeć do laboratoriów wyposażonych w specjalistyczne urządzenia,  wysokiej jakości sprzęt i oprogramowanie.



fot. www.wi.zut.edu.pl


fot. www.wi.zut.edu.pl

Interesujące okazało się  laboratorium szybkiego prototypowania algorytmów sterowania, gdzie możliwe jest testowanie uzyskanych algorytmów w czasie rzeczywistym. Największą uwagę przykuł dwuśmigłowy system aerodynamiczny symulujący sterowanie i stabilizację kursu helikoptera.



fot. www.wi.zut.edu.pl



fot. www.wi.zut.edu.pl

Godne uwagi było również laboratorium inżynierii bezpieczeństwa systemów informatycznych, gdzie oprócz doskonale wyposażonych 3 serwerów sieciowych, była możliwość przetestowania sprzętu biometrycznego czyli czytnika linii papilarnych. Zwiedzający uzyskali wiele ciekawych informacji m. in. dowiedzieli się o potędze zastosowania w przyszłości czytników oraz urządzeń typu „PIN pad”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć jedyne w Polsce Centrum Edukacji i Badań HP z dostępem do najnowocześniejszych technologii. Ostatnie było laboratorium Systemów Obliczeniowych Wielkiej Mocy i tu ogromne wrażenie na wszystkich  zrobiły parametry serwerów obliczeniowych.


fot. www.wi.zut.edu.pl


Kolejnym wydziałem, który zwiedzali uczestnicy wycieczki był Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa. Pani dr hab. Beata Więcaszek z Zakładu Systematyki Ryb zaopiekowała się grupą węgierską (anglojęzyczną), natomiast Pani dr hab. Beata Więcaszek opiekowała się grupą polskich uczniów. Młodzież zwiedziła wydziałowe Muzeum Historii Naturalnej, w którym znajdują się bardzo ciekawe i unikatowe preparaty ryb (zarówno morskich jak i słodkowodnych), bezkręgowców (takich jak kraby, raki, homary, koralowce, wężowidła),  gadów wodnych (węże i żółwie morskie) i ssaków (foki i morświny).


Największe wrażenie na zwiedzających wywarł jesiotr bałtycki, prymitywna ryba z podgromady ganoidów chrzęstnych, o długości prawie 250 cm, która wymarła w wodach Polski i obecnie jest poddawana restytucji – czyli procesowi przywracania jej populacji do środowiska naturalnego. Duże wrażenie wywarły również rekiny, płaszczki i zgromadzone w słojach muzealnych pasożyty ryb oraz preparaty ryb z zaawansowanymi stadiami chorób, na przykład nowotworowych.
Dzięki uprzejmości Pani dr Agaty Korzeleckiej z Katedry Anatomii, Hydrobiologii i Biotechnologii Rozrodu zostały zaprezentowane filmy, dotyczące hodowli akwarystycznej ryb: „Rozród skalara”, „Rozród kardynałka” i „Rozwój zarodkowy kardynałka”. Filmy te zostały nakręcone w Katedrze Anatomii, Hydrobiologii i Biotechnologii Rozrodu, przez pracowników naukowych i studentów wykonujących doświadczenia.


Uczniowie obejrzeli również salę akwarystyczną z akwariami (m.in. akwarium z organizmami morskimi), w których studenci wydziału prowadzą eksperymenty.
Obszerna i fachowa wiedza Pani dr Korzeleckiej przybliżyła uczniom  problem gatunków inwazyjnych w naszych wodach, na przykładzie raka marmurkowego. Uczniowie mogli obejrzeć i zaobserwować właśnie złożone przez samicę raka jaja, umieszczone na telsonie skorupiaka.

 

 

LANGUAGE

Anglia Niemcy Węgry


LINKI

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny LIBRUS

 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
     
   
     
   
     
   
     
 

 

 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie