liceum w Chojnie

     
  Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Kontakty z nauczycielami  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29


PATRONATY - WSPÓŁPRACA

 
   
     
   
     
 
 
     
     
 
 
     
     

 


 

33. Międzynarodowa Konferencja  Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie 

    

     W dniach 11-13 września 2008 r. w Chojnie odbyło się  33. generalne spotkanie  miast partnerskich należących do europejskiego stowarzyszenia Douzelage, zrzeszającego małe miasteczka z niemal każdego państwa w Europie. Spośród 22 państw członkowskich nie stawiły się tylko Karkilla z Finlandii oraz Sigulda z Łotwy. Polskę reprezentowała właśnie Chojna. Poprzednie zebranie miało miejsce w estońskim Türi w maju tego roku. Chojeńska konferencja została zorganizowana przez Gminę Chojna oraz chojeńskie Stowarzyszenie Douzelage pod przewodnictwem pana J. Cezarego Salamończyka – nauczyciela języka angielskiego w naszym Zespole Szkół Ponadgminazjalnych.. Wśród blisko 120 gości był przewodniczący Douzelage Ed Weber z Luksemburga i honorowy przewodniczący Jeremy Barker z angielskiego Sherborne oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, profesor ekonomii Bogusław Liberadzki. Uczestnicy konferencji na jej początku zostali podzieleni na dwie grupy robocze. Głównym tematem spotkania był „Problem wykluczeń społecznych w małych ośrodkach lokalnych”. W spotkaniu uczestniczyli dorośli jak i młodzież, a wśród nich znaleźli się absolwenci oraz obecni uczniowie naszej szkoły.
Pierwszego dnia, a więc w czwartek nasi uczniowie witali przybyłych gości na lotniskach w Berlinie. Głównym punktem tego dnia była uroczysta kolacja powitalna, która odbyła się w restauracji Premier Cru, a przygotowana z produktów przywiezionych przez gości z zagranicy. Mieliśmy okazję spróbować różnych potraw i smakołyków z niemal całej Europy. Po kolacji goście wrócili do swoich hoteli.


Drugi dzień rozpoczął się od otwarcia 33 spotkania Douzelage przez jej przewodniczącego Eda Webera. Następnie głos zabrał burmistrz Chojny Adam Federowicz a także profesor Bogusła Liberadzki oraz Gerard Lemke, który przewodniczy Chojeńsko-Gryfińskiemu Stowarzyszeniu Wspólnej Europy, które zajmuje się współpracą polsko-niemiecką.  Po oficjalnych przemówieniach miała miejsce konferencja prasowa. Nasi uczniowie przeprowadzili wywiad z panem Bogusławem Liberadzkim. Po południu rozpoczęły się warsztaty dla dorosłych i dla młodzieży. Dorośli debatowali na temat wykluczeń społecznych, natomiast młodzież zajmowała się kwestią przyczyn i sposobów  rozwiązywania niepowodzeń szkolnych, a także odwiedziła chojeński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 gdzie  przeprowadziła ankietę wśród uczniów na temat problemów w szkole. Dorośli odwiedzili Dom Dziecka a także Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie. Późnym popołudniem mieliśmy okazję zwiedzać Kościół Mariacki w Chojnie. Ostatnim punktem programu tego dnia było wspólne ognisko na Dzikim Wzgórzu niedaleko Krzymowa. Ognisko było bardzo atrakcyjnym punktem programu. Panowała tam bardzo luźna atmosfera sprzyjająca zawieraniu nowych znajomości oraz integracji. Sobota rozpoczęła  się znów od warsztatów, po których wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy. Odwiedziliśmy muzeum i pomnik w Gozdowicach poświęcony pamięci poległych podczas II wojny saperów, a także cmentarz w Siekierkach. Wieczorem odbyła się chojeńskim Centrum Kultury oficjalna pożegnalna kolacja, podczas której przedstawiciele wszystkich państw uczestniczących w konferencji wręczali burmistrzowi Chojny prezenty, a od nas otrzymywali oprawione w ramę pamiątkowe zbiorowe zdjęcie. Były tańce i rozmowy, zapewnienia współpracy i kontynuacji nawiązanych znajomości, nie wspominając o dobrym, tym razem tradycyjnym, polskim jedzeniu. W niedzielę, już po zakończeniu konferencji odbyła się jeszcze jedna wycieczka do Doliny Miłości w Zatoni Dolnej, po której to ostatnia grupa gości wyjechała do swojego kraju.


Spotkanie generalne Douzelage było naprawdę bardzo dobrą okazją do lepszego poznania systemu oświaty, a także problemów społecznych w różnych państwach Europy. Uczestnicy warsztatów, w tym również ja, wynieśli wiele ciekawych wniosków z warsztatów i  obrad, które się odbyły. Mieliśmy okazję  spróbować kuchni różnych państw, a także nawiązać wiele nowych znajomości i oczywiście przy okazji ćwiczyć porozumiewanie się w języku angielskim, który był językiem roboczym spotkania. Cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w takim przedsięwzięciu i mam nadzieję, że jeszcze będę miał okazję uczestniczyć w podobnych projektach.

 

 Konrad Rydzewski kl. II d

 

 

 

LANGUAGE

Anglia Niemcy Węgry


LINKI

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny

 
 

GALERIA

VI pokaz stołów Bożonarodzeniowych

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie