Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Wolontariat  
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Informacje dla rodziców  
   
   
 ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.liceumchojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29

 
     
     
     

 


     
 

Spotkanie w Sherborne (Anglia) w ramach projektu
„Młodzi obywatele Europy – nasza przyszłość”


    Chciałabym podzielić się moimi odczuciami związanymi z udziałem w projekcie stowarzyszenia Douzelage, który odbył się w Sherborne, w Anglii, w dniach od 15 do 18 października 2008 r. Temat spotkania brzmiał: "Młodzi obywatele Europy- nasza przyszłość". Na spotkanie to przybyło po dwóch przedstawicieli z czternastu państw (Łotwy, Estonii, Holandii, Węgier, Szwecji, Niemiec, Czech, Słowacji, Irlandii, Polski, Belgii, Luksemburga, Litwy i Wielkiej Brytanii) w wieku od 17 lat wzwyż. Razem z Panią Anną Rydzewską, miałam zaszczyt reprezentować nie tylko nasze miasto (Chojna), ale także Polskę.

    Na całokształt programu składały się trzy główne tematy, według których realizowane były poszczególne dni naszego pobytu. Każdy z nich obejmował i poruszał całkiem odrębne sprawy, niewątpliwie istotne dla miast należących do stowarzyszenia.

    Podczas pierwszego dnia została poruszona kwestia polityki młodych ludzi („Youth Policy”). Wówczas mieliśmy okazje zapoznać się z prezentacjami przygotowanymi przez specjalistów. Uważam, że najbardziej interesującą częścią tego dnia były zorganizowane stacje tematyczne, na których mieliśmy możliwość podzielenia się i porównania informacji dotyczących sytuacji panujących w naszych miastach i państwach. Warsztaty te przebiegały według następujących tematów: zabezpieczenie młodzieży i wspomaganie finansowe, zdrowy tryb życia, zatrzymanie młodych ludzi (w naszych miastach), sprawiedliwość oraz ,,głosy” młodych ludzi. Większość czasu spędziliśmy także na uczestniczeniu w prezentacjach, dzięki którym dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji na temat strategii przyszłościowych hrabstwa Dorchester.  

    Kolejny dzień przebiegał pod hasłem ,,Dzień młodzieży w akcji”. Reprezentanci poszczególnych państw przedstawiali wcześniej przygotowane, pięciominutowe prezentacje na temat zabezpieczenia finansowego i potrzeb młodych ludzi w swoich miastach. Nieodłączną częścią były również dyskusje poruszające problemy zawarte w prezentacjach. Kolejnym istotnym punktem spotkania była możliwość porozmawiania ze specjalistami z Sherborne, na temat życia seksualnego, palenia papierosów , picia alkoholu a także bezpieczeństwa na wszelkiego rodzaju zabawach. Tego także dnia udaliśmy się do „RendezVous Centre”, w którym młodzi ludzie mają możliwość poszerzania swoich zainteresowań, a także znalezienia wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych.  

    Ostatni dzień – „Młodzi ludzie i środowisko” – był pełen wycieczek. Rozpoczął się niewinnie, bowiem od spotkania w  Woodroffe School gdzie Pani Mary Harper przybliżyła nam nieco program księcia Edynburga. Następnie udaliśmy się do  Charmouth Heritagr Centre, gdzie najciekawszą częścią wycieczki, była wyprawa nad jurajskie wybrzeże. Wzięliśmy tam udział w poszukiwaniu skamieniałości, które po znalezieniu mogliśmy zabrać do domu. Sama znalazłam nawet muszlę pochodzącą z dewonu. Uważam, że każdy z uczestników spotkania był niezmiernie zadowolony tą wyprawą.

    Podczas całego pobytu panowała przyjazna atmosfera, sprzyjająca zawieraniu nowych znajomości. Wszyscy uczestnicy byli pozytywnie nastawieni, dzięki czemu można było poczuć się jak w rodzinnym gronie Nie ma wątpliwości także, że cały plan był starannie i dokładnie dopracowany przez organizatorów. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że ,,wszystko było zapięte na ostatni guzik”. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała jeszcze okazję wziąć udział w podobnych warsztatach. Uważam bowiem, że spotkania tego typu, organizowane przez stowarzyszenie Douzelage, są doskonałą okazją do poznania kultury innych państw, a także zawarcia całkiem nowych znajomości. Dają one również możliwość podzielenia się informacjami na temat problemów w naszych miejscowościach, a także prowadzą do opracowania modeli dobrej strategii działania młodzieży w społeczności.

 

Justyna Wiśniewska kl. IIc

 

powrót

 
     

LANGUAGE

Anglia Niemcy Węgry


LINKI

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny

 
 

GALERIA

 
 
 
 
 
 

 
  Festiwal piosenki Angielskiej  
 

 
   
     
   
     
   
     
 
 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie