www.liceumchojna.pl

Spotkanie partnerów Douzelage w Estonii

W dniach 8-11 maja w estońskim Türi odbyła się 32. konferencja stowarzyszenia miast partnerskich Douzelage. Do stowarzyszenia należą 22 miasta z krajów Unii Europejskiej, w tym także Chojna. Najważniejszym celem partnerstwa jest nawiązywanie kontaktów między mieszkańcami miast, głównie wśród młodzieży.

Konferencja była podzielona na spotkanie główne, spotkanie edukacyjne oraz warsztaty młodzieży, zaś tematami omawianymi była edukacja osób niepełnosprawnych oraz udział młodzieży w rządzeniu.

Ja, oczywiście, brałem udział w warsztatach młodzieży. Przedstawialiśmy tam prezentacje i dyskutowaliśmy na temat wpływu młodych na podejmowanie decyzji w naszych krajach, a także w społecznościach lokalnych. Był też czas na luźniejsze rozmowy, nawiązanie znajomości i grę w kręgle. Po spotkaniach zwiedzaliśmy miasteczko, między innymi piękne jezioro, przy którym nawet zagraliśmy w kosza.

Gospodarze konferencji przygotowali ciekawe występy artystyczne, m.in. tańce ludowe, koncerty. Częstowano nas również tradycyjnymi potrawami estońskimi.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Tallin. Co prawda na własną rękę, gdyż czekaliśmy na samolot, ale udało nam się zobaczyć piękne stare miasto, a także rozwijającą się dzielnicę biznesową.

Z moich obserwacji wynikło, że Tallin jak i cała Estonia jest miejscem kontrastów. Z jednej strony widać piękne historyczne zabytki, czy nowoczesne budynki, a z drugiej strony rzuca się w oczy spuścizna ZSRR- baraki i eternit na dachach. Jednak Estonia jest krajem bardzo nowoczesnym- wszystkie sprawy urzędowe można załatwić przez Internet, do którego jest łatwy i tani dostęp.

Stanisław Słodkowski

Festiwal piosenki Angielskiej