www.liceumchojna.pl

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

W styczniu w Berlinie rok 2007 został ogłoszony ,,Europejskim Rokiem Równych Szans dla Wszystkich”, natomiast w maju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to przedsięwzięcie, które swoimi założeniami wpisuje się w ideę ogłoszonego Roku Równych Szans dla Wszystkich.

6 maja Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie, jak co roku, zorganizował integracyjną imprezę z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna. Jest to impreza cykliczna, mocno zakorzeniona w działalność kulturalną miasta. Zaplanowane na tę okazję atrakcje, służyły integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną, nie tylko z Chojny, ale i okolic. Dały one możliwość zaprezentowania ich dorobku i wkładu w życie kulturalne Chojny.

Impreza, w której jak co roku uczestniczyli wolontariusze z ZSP nr 1 w Chojnie, rozpoczęła się o godzinie 10.00, na Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie. Przybyli liczni goście, w tym z-ca burmistrza Chojny - Wojciech Długoborski.

Po części oficjalnej nastąpił przemarsz ulicami miasta. Pogoda jak i humory dopisywały. Pochód wzbudził zainteresowanie także przechodniów - z czego bardzo się cieszymy! Druga część obchodów Dnia Godności odbyła się na terenie ŚDS. Na świeżym powietrzu odbył się FESTIWAL PIOSENEK. Imprezę rozpoczął Pan Wojciech Długoborski, wygłaszając oficjalne przemówienie, Pani kierownik ośrodka ŚDS przedstawiła uczestników zabawy, zaproszonych gości i gorąco zachęcała nas do wspólnej zabawy. Na scenie pojawiły się zespoły artystyczne reprezentujące placówki opiekujące się osobami niepełnosprawnymi z okolicznych miasteczek (m.in. z Morynia i Dębna). Niepełnosprawni wraz z opiekunami śpiewali utwory znanych polskich piosenkarzy i zespołów muzycznych, przy których znakomicie się bawiliśmy.

Zebranym zapewniono słodki i ciepły poczęstunek. Z przyjemnością wcieliliśmy się w rolę kelnerów i częstowaliśmy wszystkich pysznym bigosem. Po posiłku przyszła kolej na dalszy ciąg integracyjnej zabawy przy muzyce.

Po każdym udanym przedsięwzięciu przychodzi czas na refleksje. One jednak nasuwają się same - warto czynić dobro i widzieć potrzeby drugiego człowieka. Niepełnosprawność intelektualna nie przekreśla dobrej zabawy, a przede wszystkim pokazuje nam, że wszyscy potrzebujemy kochać i być kochanym. Czasem potrzeba tak niewiele…

Festiwal piosenki Angielskiej