www.liceumchojna.pl

Follow the Birds 2 - Chojna 2008

W Chojnie, w dniach od 14 do 20 lipca miała miejsce druga odsłona projektu pod nazwą „Follow the Birds 2” (Podążaj za ptakami). Pomysł został sfinansowany z projektu „Youth in action” („Młodzież w działaniu”). W przedsięwzięciu tym uczestniczyła ośmioosobowa grupa z Chojny oraz goście z Estonii, Luksemburga oraz Węgier. Pomysłodawcą zorganizowania projektu w Chojnie, koordynatorem oraz opiekunem miejscowej grupy był Janusz Cezary Salamończyk.

Głównym celem przedsięwzięcia była obserwacja ptaków oraz poznanie ich gatunków. Podczas projektu młodzi entuzjaści przyrody zwiedzili Cedyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy „Dolina Dolnej Odry” oraz Park Narodowy „Ujście Warty” nieopodal Kostrzyna. „Ujście Warty” to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszar w kraju, dlatego uczestnicy spotkania mieli okazję obserwować interesujące gatunki ptaków. Ponadto w czasie prezentacji młodzi ludzie mieli możliwość poznania miast, które reprezentowali przybyli goście oraz sposobów ochrony przyrody w krajach takich jak Polska, Estonia, Luksemburg czy Węgry.

Oprócz podziwiania walorów przyrodniczych okolicznych terenów młodzież spotkała się ze starostą powiatu gryfińskiego, Panem Wojciechem Konarskim oraz z  burmistrzem Chojny, Panem Adamem Fedorowiczem. Atrakcję stanowiła także wycieczka do Szczecina. Goście zwiedzili m. in. Wały Chrobrego oraz Zamek Książąt Pomorskich. Noc spędzona pod namiotami oraz ognisko również miło wypełniły czas.

Projekt „Follow the Birds 2”  był wspaniałą okazją do  poszerzenia wiedzy na temat unikalnych terenów przyrodniczych, które są położone w pobliżu Chojny oraz dawał możliwość bliższego poznania ptaków, ich gatunków oraz nazw. Ponadto spotkania tego typu pozwalają na nawiązanie znajomości z obcokrajowcami i dają szansę do wykazania się praktyczną umiejętnością władania językiem angielskim.

Festiwal piosenki Angielskiej