|
OBCHODY ŚWIĘTA SZKOŁY
W dniu 16 kwietnia 2008 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Bohaterów spod Siekierek w Chojnie odbyła się uroczystość Święta Szkoły, związana z jej imieniem.
14 kwietnia 1945 r. w Gozdowicach rozpoczęło się forsowanie Odry i trwało do 20 kwietnia. W ciężkich walkach, które utorowały wtedy I Armii Wojska Polskiego drogę do Berlina, zginęło ponad 2 tys. żołnierzy. Ich ciała spoczywają na cmentarzu w Siekierkach. Otwarcie drogi przez Siekierki na Berlin, przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa i bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.
Formą pamięci tego wydarzenia jest imię naszej szkoły – Bohaterów spod Siekierek oraz wspomnienie tej rocznicy jako Święta Szkoły.
Główna część uroczystości, upamiętniająca to wydarzenie, rozpoczęła się 16 kwietnia, o godzinie 1200 uroczystą akademią w auli szkoły. W naszym święcie wzięło udział wielu gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski, Wicestarosta Gryfiński Pan Jerzy Miler, członkowie Zarządu Powiatu Gryfińskiego Panowie Marek Hipsz i Maciej Racinowski, sekretarz Powiatu Gryfińskiego Pani Barbara Rawecka, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Chojnie Pan Ryszard Lejman, Major Zbigniew Kosztowny z 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie, Dyrektor ZSP Nr 2 w Chojnie Pani Edyta Daszkiewicz, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Andrzej Januszczak, byli i obecni nauczyciele naszej szkoły, pracownicy administracyjni, uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego. Osobą prowadzącą część oficjalną był uczeń kl. III d Norbert Tulski. Po odśpiewaniu hymnu państwowego pani dyrektor Adriana Salomończyk powitała gości. W swoim przemówieniu przypomniała, że spotykamy się każdego roku podczas obchodów Święta Szkoły, aby uczcić pamięć 2 tys. naszych patronów – bohaterskich żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, którzy polegli podczas forsowania Odry i spoczywają na cmentarzu w Siekierkach. Podkreśliła również, że żołnierze spod Siekierek zginęli walcząc o wolność, tak jak w imię wolności zginął w Afganistanie kapral Grzegorz Politowski, żołnierz 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich poległych żołnierzy.
Życzenia i wiele ciepłych słów usłyszeliśmy od Starosty Gryfińskiego Pana Wojciecha Konarskiego, który podkreślił w swoim wystąpieniu, jak ważne jest pielęgnowanie w młodych ludziach postawy patriotyzmu, poprzez szanowanie i poznawanie historii swojego miejsca zamieszkania oraz wyraził przekonanie, że pamięć o wydarzeniach sprzed 63 lat jest dobrą lekcją patriotyzmu. Miłą niespodzianką był podarowany nam, specjalnie dla nas wykonany zegar, z symbolami graficznymi szkoły i powiatu gryfińskiego.
Część artystyczną przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: pani Bożeny Kuchyt, Pani Katarzyny Mickiewicz- Bindas i pana Krzysztofa Pośniaka rozpoczęła uczennica kl. II d Joanna Buko, która przedstawiła rys historyczny wydarzeń sprzed 63 lat oraz początki historii naszej szkoły. Wspomnienia wzbogacone były prezentacją multimedialną, która wzbudziła wśród oglądających mnóstwo emocji i wzruszeń. Następnie uczniowie przedstawili krótką scenkę historyczną z czasów wojny, po której uczennica klasy II c Paulina Tulska przedstawiła prezentację multimedialną, podczas której omówiła szkołę dzisiaj: jej osiągnięcia, realizowane projekty, życie na co dzień, ważniejsze wydarzenia. Uczniowie ze szkolnego koła teatralnego w przepięknym montażu słowno – muzycznym pn. „My z pierwszej połowy XXI wieku” dostarczyli wszystkim wielu wzruszeń i chwil refleksji. Na uwagę zasługiwała również nastrojowa dekoracja przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Joanny Mieszko-Nity, podkreślająca charakter uroczystości, będąca prawdziwą, „żywą” lekcją patriotyzmu.
Po zakończeniu uroczystości, w holu na parterze szkoły, można było obejrzeć kroniki szkolne, które wywołały wspomnienia, uśmiechy, wzruszenia wśród licznie je przeglądających. Ekspozycja wzbudzała żywe zainteresowanie wśród uczniów, którzy z zaciekawieniem wyszukiwali w nich ślady swoich bliskich i znajomych.
Tegoroczne święto już minęło, ale pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników. Jak co roku, przede wszystkim dla uczniów klas pierwszych, było świetną lekcją historii i patriotyzmu, kolejną okazją do integracji społeczności szkolnej oraz zaprezentowania osiągnięć szkoły.
Zapraszamy do ponownego udziału w obchodach Święta Szkoły za rok.
powrót
| |