Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Wolontariat  
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Informacje dla rodziców  
   
   
 ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.liceumchojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29

 
     
     
     

 


     
 

Spotkanie w ramach programu „Młodzież w działaniu”

 

     W dniach od 1. do 8. sierpnia Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Spod Siekierek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie wzięło udział w projekcie poświęconym globalnemu ociepleniu, zrzeszającym młodych europejczyków. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Młodzież w działaniu” i było finansowane ze środków Unii Europejskiej. Partnerzy projektu pochodzą z miast należących do stowarzyszenia „Douzelage”. Do szwedzkiego miasta Oxelosund wybrało się czworo uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Gabrielą Kafar.


      Przygodę rozpoczęliśmy wylotem z Berlina. Gdy dotarliśmy na miejsce, chłodniejszy klimat od razu dał o sobie znać. Choć słońce i temperatura nas nie rozpieszczały, atmosfera spotkania umilała nam pracę nad projektem.
Podczas pierwszego dnia spotkania organizatorzy zaproponowali nam zabawy integracyjne, które miały na celu przełamanie pierwszych lodów i bariery językowej.
     Następnego dnia wraz z innymi uczestnikami obejrzeliśmy film "An Inconvenient Truth" Ala Gore'a , który uświadomił nam, że globalne ocieplenie jest poważnym problemem, a jego skutki mogą być katastrofalne. Zaczęliśmy więc ciężką i wytrwałą pracę w grupach, próbując zapobiec temu czarnemu scenariuszowi i ćwiczyliśmy umiejętność posługiwania się językiem angielskim w praktyce.
W niedzielę udaliśmy się na karnawał do miejscowości Nykoping, gdzie podziwialiśmy wspaniałe pokazy tańca etnicznego jak samba czy taniec boloński.
      Kolejnego dnia zwiedzaliśmy mokradła oraz bunkry zbudowane w okresie wojny zimowej. Na wszystkie te przyjemności mogliśmy sobie pozwolić dopiero po kilkugodzinnej pracy nad projektem.


      Wtorek rozpoczął się bardzo sympatycznie, ponieważ bawiliśmy się w centrum Boda Borg - w miejscu, gdzie trzeba ruszyć szarymi komórkami, aby rozwiązać bardzo trudne, lecz przynoszące satysfakcję zagadki. Wieczorem ulokowaliśmy się na polu namiotowym, jednak potworna ulewa i silny wiatr spowodowały, że większość osób powróciła do hotelu, a w lesie pozostali tylko najwytrwalsi.
      W środę bardzo intensywnie pracowaliśmy nad projektem. Nagrodą były kajaki, na które nie wszyscy się odważyli. Ci jednak, którzy wykazali się odwagą, zyskali niezwykłe wspomnienia i wiele miłych wrażeń.
      Czwartek był dniem, na który wszyscy czekali z niecierpliwością – wycieczka do Sztokholmu. Zwiedziliśmy Muzeum Wazów, w którym spoczywa siedemnastowieczny wrak statku. Oprócz okrętu mogliśmy znaleźć tam wiele ciekawych informacji, nawet w języku polskim. W Muzeum Natury obejrzeliśmy trójwymiarowy film o morskich potworach. Zaraz po obiedzie zaprowadzono nas na prom, którym dotarliśmy na Stare Miasto, które zadziwiło nas swoim urokiem i wyjątkową architekturą.
      Ostatnim dniem spędzonym w Oxelosund był piątek, kiedy to definitywnie zakończyliśmy nasz projekt oraz doszliśmy do wspólnych wniosków. Wszystkim nam szkoda było wyjeżdżać, ale odczuwaliśmy tęsknotę za domem. Wieczorem zostaliśmy odwiezieni na lotnisko, czekając na kolejne etapy podróży. Po ciężkim i pracowitym tygodniu marzyliśmy o głębokim śnie.

powrót

 
     

LANGUAGE

Anglia Niemcy Węgry


LINKI


Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny

 
 

GALERIA

 
 
 
 
 
 

 
  Festiwal piosenki Angielskiej  
 

 
   
     
   
     
   
     
 
 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie