Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Kontakty z nauczycielami  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29


PATRONATY - WSPÓŁPRACA

 
   
     
   
     
 
 
     
     
 
 
     
     

 


     
 

Projekt “The way we are, the way we see each other”
(„Jacy jesteśmy, jak się postrzegamy”)

 

 

            W dniach 19-24 czerwca 2009 roku w Chojnie został zrealizowany projekt  w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Temat spotkania brzmiał „Jacy jesteśmy, jak się postrzegamy”. Udział w przedsięwzięciu wzięło dziesięć osób  z litewskiego miasteczka Prienai oraz dziesięć osób z Chojny i okolic w wieku 17-18 lat. Inicjatorem spotkania był nauczyciel języka angielskiego - pan Janusz Cezary Salamończyk oraz młodzież z Klubu Europejskiego „Douzelage” przy ZSP nr 1  w Chojnie.
Na całokształt programu składały się cztery główne tematy, według których realizowane były poszczególne dni pobytu. Pierwszy dzień, ze względu na późną porę przybycia młodzieży z Litwy, był dniem wolnym, w którym uczestnicy mogli poznać się nawzajem oraz spędzić wolny czas razem.


            Drugiego dnia przewodnim tematem były gry integracyjnie, dzięki którym relacje pomiędzy młodzieżą obu państw mogły ulec poprawie. Tego też dnia osoby biorące udział w projekcie wyraziły swoje nadzieje i obawy związane z projektem. Późnym popołudniem zostały przeanalizowane ankiety, które wcześniej były przeprowadzone wśród 50 osób w Prienai  (w tym 25 dorosłych, 25 młodzieży) oraz wśród 50 osób w Chojnie. Zarówno mieszkańcy litewskiego miasteczka, jak i z polskiego, posiada podstawową wiedzę na swój temat (dotyczącą stolicy, ilości mieszkańców państwa i najpopularniejszego sportu). Pozostała część pytań dała nam obraz tego, jak Polacy postrzegają Litwinów, a jak Litwini Polaków. Odpowiedzią na rezultaty ankiety winno być większe zaangażowanie obu stron w lepsze poznawanie siebie nawzajem, pozostawanie z Litwinami w kontakcie oraz nie ocenienie ich przez pryzmat historii.


            Trzeci dzień był przeznaczony na wycieczki. Pierwszą z nich było odwiedzenie Muzeum Sapera oraz Pomnika Poległych Saperów w Gozdowicach, następnie cmentarza w Siekierkach oraz Góry Czcibora w Cedyni. W tym samym czasie w Cedyni organizowane było coroczne święto, dzięki temu uczestnicy spotkania mogli obejrzeć między innymi walki wojów. Kolejna podróż odbyła się do Szczecina. Tam odwiedzono Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich oraz Jasne Błonia.


            Kolejny dzień przebiegał pod hasłem „Podobieństwa i różnice w spędzaniu wolnego czasu przez młodzież na Litwie i w Polsce” (wybranie najbardziej popularnego aktora, zespołu, sportu, czynności wykonywanej w wolnym czasie). Tego dnia przeprowadzono ankietę, pozwalającą na ocenę naszych upodobań związanych ze spędzaniem wolnego czasu. Odbyła się  także półtoragodzinna dyskusja między uczestnikami z Chojny i Prienai, podczas której młodzież wykonała plakaty obrazujące najbardziej popularną ich zdaniem czynność wykonywaną przez młodych ludzi. Tematem dalszej części dnia, były „Tradycja, historia, kuchnia”. Zarówno młodzież litewska jak i polska przygotowała zadania, pozwalające ocenić wzajemną wiedzę na temat obyczajów, kultury czy historii. Jedną z zorganizowanych „zabaw” było przyporządkowanie odpowiednich opisów do poszczególnych zdjęć. Jak się okazało uczestnicy projektu nie mieli większych trudności z rozpoznaniem wskazanych miejsc, osób czy też potraw. Wieczór przebiegał w miłej atmosferze, dzięki wspólnemu wyjazdowi do stadniny koni w Bielinie. Na miejscu młodzież z Litwy i Polski zjadła wspólny posiłek, a następnie udała się na przejażdżkę bryczką. Uczestnicy  zorganizowali wspólne gry, które tym bardziej umiliły wspólnie spędzony czas.
            Podczas ostatniego dnia została poruszona kwestia granic tolerancji. Młodzież zastanawiała się, czy każdy z nas ma takie samo zdanie na temat tolerancji i co jest się  w stanie tolerować, a czego nie. Po raz kolejny zostały przeprowadzone ankiety, które ukazały, że wielu z nas uważa się mylnie za osoby tolerancyjne. Co więcej, uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że należy dołożyć wszelkich starań, aby poprawić wzajemny stosunek ludzi do siebie. Po półtoragodzinnej dyskusji została przygotowana wystawa zdjęć z projektu. Ważnym punktem pobytu dla młodzieży z Litwy było odwiedzenie Pomnika Litewskich Pilotów w miejscowości Pszczelnik, którzy w 1933 r. zginęli w trakcie odbywania lotu z Nowego Jorku do Kowna. Zwieńczeniem dnia było udanie się na wspólny koncert, kolację, a następnie gra „Co wiesz o Chojnie?”. Młodzież   w grupach mieszanych biegała ulicami miasta w poszukiwaniu wyznaczonych miejsc. Na pożegnanie uczestnicy zaśpiewali wspólnie piosenki litewskie oraz polskie.


            We wczesnych godzinach rannych, 24 czerwca 2009r., młodzież z Prenai opuściła Chojnę, a tym samym projekt dobiegł końca. Podczas całego pobytu panowała przyjazna atmosfera, sprzyjająca zawieraniu nowych znajomości. Wszyscy uczestnicy byli pozytywnie nastawieni. Spotkania tego typu  są doskonałą okazją do poznania kultury innych państw, a także zawarcia nowych znajomości. Dają one również możliwość lepszego poznania siebie nawzajem i dostrzeżenia różnic oraz podobieństw między narodami.


Justyna Wiśniewska – kl. III c  LO

 

 

 

 

 
     

LANGUAGE

Anglia Niemcy Węgry


LINKI

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny

 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie