Kontakty z nauczycielami

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ KAMPANII
„Aktywni z natury. Zmiany klimatu bądź(?) rozwiązaniem”

W marcu 2009 roku Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie ogłosiło na swojej stronie internetowej program w ramach którego należało przeprowadzić kampanię informacyjną oraz działania promujące zachowania przyjazne dla klimatu.
Uczestnikami programu mogły być szkoły, kluby, domy kultury, nauczyciele i uczniowie szkół z całej Polski.
    Nasza szkoła również zgłosiła swoje uczestnictwo w kampanii, którą przeprowadziła nasza klasa, 1b wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Pawlaczyk.

W ramach kampanii podjęliśmy się przeprowadzenia następujących działań:
1. Dnia 22 kwietnia z okazji obchodów Dnia Ziemi Pani Pawlaczyk wraz z naszą pomocą zorganizowała konkurs ekologiczny dla klas I. Konkurencja była zacięta ale nie odbyło się również bez przyjaznych przerw, które umilały swoim śpiewem nasze koleżanki: Marta Patrzykowska, Paulina Kwiek i Amanda Grylewicz. Zwycięzcami została klasa 1B, drugie miejsce zajęła klasa IA a miejsce III zajęła klasa ITG. Po ogłoszeniu wyników została przedstawiona prezentacja multimedialna pt. ”Alternatywne źródła energii”, którą wykonały uczennice  z klasy IIA.

2. Przeprowadziliśmy sześć godzin lekcyjnych na wybrane tematy:
a) Pierwszy temat przygotowałam ja wraz z Amandą Grylewicz i Karoliną Zwolińską. Wytłumaczyliśmy uczniom jak można ograniczyć zużycie wody i energii. Mimo początkowego stresu uważam, że lekcja przebiegła znakomicie, a słodkie nagrody zmobilizowały uczniów do efektywniejszej pracy. Lekcję przeprowadziliśmy w trzech klasach: 1b, 2d i 2c.

b) Drugim tematem zajęły się Anna Kalarus, Anna Kaberow i Marta Doroszko. Omówiły one i przedstawiły nam Ekoznak. Teraz każdy z nas będzie wiedział, jak sprawdzić które produkty mniej zaszkodzą naszej planecie. Lekcja została przeprowadzona w klasie: 1b i 1TB. Oczywiście za zwycięstwo w konkursach dostaliśmy smaczne nagrody.
c) ”Nasza misja to mniejsza emisja” taki był temat lekcji, która zobowiązały się przygotować Katarzyna Seredyńska i Paulina Kwiek.
Lekcje te uświadomiły nam z jakimi kłopotami zmaga się nasza Ziemia. Pokazały nam jak możemy jej pomóc. Mam nadzieję, że w przyszłości odbędzie się więcej takich luźnych lekcji, które w przyjemny sposób będą uczyły nas co zrobić żeby pomóc przyrodzie.

3. Daria Bil, Marta Lasowska i Joanna Połukord przygotowały również ankietę na temat „Wpływ człowieka na zmiany klimatu”, którą  przeprowadziły wśród wszystkich klas licealnych.

4. Na terenie szkoły rozwiesiliśmy plakaty i ulotki oraz rozdaliśmy uczniom naklejki, które przysłało nam Centrum Edukacji Obywatelskiej.

5. 22 maja w ramach obchodów Dnia Praw Zwierząt została przygotowana wystawa dotycząca „Wpływu hodowli zwierząt na zmiany klimatyczne”

6. Wybrane klasy licealne w ramach zaliczenia z ekologii przygotowały prezentacje multimedialne na temat „Alternatywne źródła energii”.

7. Przeprowadzono ankiety- zadania o oszczędzaniu.

Sprawozdanie z całej kampanii zostało przesłane do Centru Edukacji Obywatelskiej.

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że nie obca jest im troska o przyrodę.

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl