Kontakty z nauczycielami

Obchody Święta Szkoły 2009

Święto Szkoły jest szczególnym wydarzeniem w życiu całej społeczności szkolnej. Jak co roku 16. kwietnia  zebraliśmy się w auli szkolnej, aby uczcić pamięć patronów naszej szkoły - bohaterów spod Siekierek, tysięcy żołnierzy, wśród których był ppor. Ryszard Kulesza. Wsławili się oni podczas forsowania Odry, będącego jednym z najważniejszych etapów operacji berlińskiej 1945 roku, które rozpoczęło się w Gozdowicach 14 kwietnia i trwało do 20 kwietnia. W ciężkich walkach, które utorowały wtedy armii radzieckiej i walczącej u jej boku I Armii Wojska Polskiego drogę do Berlina, zginęło ponad 2 tys. Polskich żołnierzy. Pochowano ich na cmentarzu w Siekierkach. Cedynia i Siekierki stały się symbolem chluby oręża polskiego i walk o byt narodowy.

Na uroczystość naszą przybyli m.in.: wicestarosta Powiatu Gryfińskiego pan Jerzy Miler, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego pani Elżbieta Lorenowicz-Bień, przewodniczący Rady Rodziców pan Andrzej Januszczak.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu, głos zabrał wicestarosta Jerzy Miler, który życzył szkole samych sukcesów i na ręce pani dyrektor przekazał album ilustrujący piękno powiatu gryfińskiego.

W części artystycznej młodzież przedstawiła spektakl, którego autorką scenariusza i głównym reżyserem (we współpracy z p. Krzysztofem Pośniakiem) była pani Magdalena Ziętkiewicz - nauczycielka języka niemieckiego.  Piękna oprawa muzyczna możliwa była dzięki współpracy z instruktorem Centrum Kultury w Chojnie Łukaszem  Kupryjańczykiem. Przedstawienie, oparte na pomyśle rozmów ze świadkami i uczestnikami tamtych wydarzeń przybliżyło nam dramatyczne losy i wybory żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Wzruszającym i ważnym  momentem uroczystości była zmiana pocztów sztandarowych Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów spod Siekierek oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Podporucznika Ryszarda Kuleszy. Ceremoniał przekazania sztandarów  poprowadził nauczyciel pan Krzysztof Pośniak, który m. in. przypomniał skład odchodzących oraz nowych pocztów sztandarowych.

Zgodnie z tradycją szkoły w dniu jej święta nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w licznych konkursach szkolnych, w tym roku szczególnie licznie w konkursach językowych, które odbyły się w Tygodniu Języków Obcych.

Szczególną formą pamięci o uczestnikach wydarzeń z 1945 r. są uroczystości odbywające się około 16. kwietnia w Siekierkach oraz Gozdowicach, w których to tradycyjnie uczestniczą uczniowie naszej szkoły wraz z pocztami sztandarowymi.

Tegoroczne Święto Szkoły już za nami. Za rok ponownie spotkamy się, aby oddać hołd tysiącom poległych za wolność naszej ojczyzny i w ten sposób pielęgnować pamięć o tych, którzy ponosząc po drodze dotkliwe straty pod białoruskim Lenino, wsławiając się w bitwie pod Studziankami, przeżywając gorycz bezsilności po nieudanej próbie pomocy powstańcom w Warszawie, przebyli trwającą niemal dwa lata wędrówkę z dalekich Sielc nad Oką i spoczęli na cmentarzu w Siekierkach.

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl