Kontakty z nauczycielami

XXXVII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczego w Cedyni

W dniach 15-17.05.2009 trwały zmagania uczestników eliminacji wojewódzkich XXXVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Cedyni. Cedynia stała się w ten weekend stolicą krajoznawców. Wszędzie ich pełno... OMTTK PTTK jest tradycyjną imprezą rozgrywaną już prawie od 40 lat. Stanowi stałą formę współzawodnictwa o miano najlepszego młodzieżowego zespołu turystyczno-krajoznawczego. Celem Turnieju jest poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania, rozwijanie sprawności fizycznej, wymiana doświadczeń i prezentacja dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa.

ZSP1 Chojna był reprezentowany przez zespół w składzie: Kamil Oleksiak, Joanna Padoł, Anna Kalarus (wszyscy z 1b LO). Opiekunem zespołu jest mgr Agnieszka Jabłońska.

Szkoły, instytucje, stowarzyszenia mogły być reprezentowane przez jeden zespół 3-osobowy w kategorii szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Zanim zaczęły się turniejowe zmagania, najlepsi krajoznawcy wyłonieni w eliminacjach miejskich i powiatowych wzięli udział w wycieczkach po Chojnie i Cedyni.

Po wycieczce w Chojnie odbyła się impreza na orientację, w której startował cały zespół. Uczestnicy otrzymali punkty do odznaki imprez na orientację oraz odznaki turystyki pieszej. Po krótkim odpoczynku, następnie obejrzeniu najciekawszych miejsc w Cedyni, uczestnicy pisali test krajoznawczy, który dotyczył województwa Zachodniopomorskiego i Lubelskiego, najważniejszych obiektów i atrakcji turystycznych w Polsce, a także test turystyczno-topograficzny (historia turystyki, regulaminy odznak turystycznych, topografia).

Sobota przywitała wszystkich uczestników deszczem, w którym odbyły się dwie konkurencje: ocena odległości w terenie i kolarski tor sprawnościowy. Oprócz konkurencji sprawnościowych, tzw. Turystycznego ABC, w skład którego wchodzą: ocena odległości w terenie, gra azymutowa, pakowanie plecaka turystycznego na czas, rozpoznawanie liści, rozpoznawanie najciekawszych obiektów krajoznawczych województwa Zachodniopomorskiego, dzieci i młodzież rozwiązywały testy z zakresu pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego. Cały zespół musiał się również wykazać umiejętnościami praktycznymi przy udzielaniu pierwszej pomocy. Do punktów uzyskanych za poszczególne konkurencje doliczano także punkty za 2-stronicową kartę do kroniki, wykonaną przez uczestników i prezentującą dany zespół. Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej wliczano zdobyte odznaki i uprawnienia PTTK.

Po zaciętej walce zespół z ZSP1 Chojna zajął 6. miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto Kamil Oleksiak zajął indywidualnie bardzo wysokie 5. miejsce.

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl