Projekt „Major minorities”
W dniach od 2 lipca do 9 lipca 2009r. młodzież z ZSP 1 w Chojnie uczestniczyła w projekcie poświęconym mniejszościom narodowym(„Major minorities”), który odbył się w węgierskim mieście Koszeg należącym do europejskiego stowarzyszenia miast Douzelage, którego członkiem jest Chojna. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Młodzież w działaniu” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Koordynatorem ze strony polskiej, a jednocześnie opiekunem dziesięcioosobowej grupy uczniów był nauczyciel j. angielskiego Pan Janusz Salamończyk. W projekcie wzięli również udział uczniowie z Sherborne (Anglia), Judenburg (Austria), Suśice (Czechy) oraz Granville (Francja).
Uczestnicy wspólnie pracowali nad analizą ankiet przeprowadzonych wśród społeczności swoich miast na temat stosunków wobec mniejszości. Nawiązując do tego rocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzono dyskusje na temat obowiązkowego głosowania, zaprezentowano wyniki w poszczególnych krajach jak również udział młodzieży w wyborach. Wspólnie przygotowano międzynarodowy obiad składający się z charakterystycznych potraw krajów biorących udział w projekcie. Była to doskonała okazja, aby wykorzystać język angielski w praktyce. Młodzież integrowała się poprzez zabawy, gry i przede wszystkim wspólną pracę. Powstała międzynarodowa orkiestra która zaprezentowała się podczas wieńczącego projekt koncertu dla mieszkańców Koszeg. Na rozpoczęcie zatańczyliśmy Poloneza oraz zaśpiewaliśmy piosenkę zespołu Lady Punk – Zawsze tam, gdzie Ty.
Pogoda na Węgrzech była wyśmienita. Podczas wolnego czasu zwiedzaliśmy Koszeg, które jest położone w dolinie Alp Węgierskich. Posiada ono starą zabudowę, w której znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, gdzie każdego dnia jedliśmy tradycyjne węgierskie dania. Dodatkową atrakcją była wycieczka do Budapesztu. Zwiedziliśmy miasto, przepiękny budynek parlamentu oraz płynęliśmy statkiem po Dunaju. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zachwyceni miastem.
Projekt „Major minorities” był wspaniałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat struktury społecznej krajów biorących w nim udział. Tego typu spotkania stwarzają duże możliwości na nawiązania znajomości z obcokrajowcami.
|