|
Wizyta w 5 Pułku Inżynieryjnym
Dnia 11 lutego 2009 r. uczniowie klasy I c o profilu społeczno-wojskowym, pod opieką wychowawcy Pani Prof. Lilli Grabczak oraz Pana Prof. Marka Bednarza, uczestniczyli w całodniowych zajęciach zorganizowanych przez 5 Pułk Inżynieryjny w Podjuchach. Tym razem jednak spotkanie miało zupełnie inny charakter niż zorganizowane ostatnio. Różnica polegała na tym, iż zajęcia przypominały te organizowane dla wojska, również miejsce organizacji zajęć-strzelnica wojskowa było interesujące, a uroku dodawała zimowa sceneria. Strzelnica jednostki w Szczecinie-Podjuchach jest zlokalizowana w bardzo urokliwym miejscu, w pięknej puszczy bukowej, która porasta wzgórza na zachodnich obrzeżach miasta. Po przyjeździe, pod bramą jednostki oczekiwał na nas odpowiedzialny za współpracę ze strony wojska Pan mjr Zbigniew Kosztowny, który w tym momencie pełnił też rolę „pilota”, kierując nas na miejsce zajęć.
Po dotarciu do miejsca przeznaczenia i zorganizowaniu zbiórki, uczniowie klasy zostali podzieleni na kilka grup, które rotacyjnie uczestniczyły w każdym zaplanowanym elemencie ćwiczeń. Jeżeli chodzi zaś o same ćwiczenia, to obejmowały one zagadnienia takie jak: łączność, obrona przeciwchemiczna oraz dane taktyczno-techniczne i budowa broni strzeleckiej. W ramach przeprowadzonych zajęć instruktorzy na poszczególnych punktach nauczania wyjaśniali wszystkie interesujące uczniów zagadnienia, przeprowadzając instruktaż tak, aby ci ostatni mogli samodzielnie spróbować swoich umiejętności. Jeżeli chodzi o łączność, to uczniowie mieli możliwość zapoznania się z radiostacją plecakową RRC 9210 oraz ćwiczyć na niej umiejętność nawiązania połączenia.
W przypadku obrony przeciwchemicznej każdy uczeń został zapoznany z zasadą i sposobem użycia maski przeciwgazowej MP5, będącej na wyposażeniu Wojska Polskiego, sprzętem wykrywania skażeń, a także wysłuchać wielu ciekawych historii związanych z misjami zagranicznymi, w których uczestniczymy. Uczniowie mieli także możliwość przymiarki wojskowego kombinezonu przeciwchemicznego - nowego wzoru zamiast archaicznego OP-1, tak popularnego przez wiele lat…W kolejnym punkcie nauczania instruktor zapoznawał ze sprzętem strzeleckim jednostki. Były więc: karabinek szturmowy Beryl, pistolet maszynowy Glauberyt oraz karabin maszynowy PK. Po omówieniu każdego rodzaju z wymienionych broni przyszła kolej na zademonstrowanie sposobu jej rozkładania i składania, co wielu osobom sprawiło dużą frajdę. Po tych wszystkich czynnościach przyszła pora na powrót do szkoły. Za nim jednak to nastąpiło, uczniowie uczestniczący w zajęciach otrzymali od przedstawicieli jednostki „drobne upominki”…, które wynagrodziły czas spędzony w warunkach zimowych. Choć przecież to klasa społeczno-wojskowa…
Całe spotkanie było dla nas bardzo wartościowe. Mieliśmy możliwość zapoznać się z wieloma zagadnieniami, które dzięki współpracy z 5 Pułkiem Inżynieryjnym mogliśmy realizować praktycznie. Dziękujemy więc i prosimy o więcej…
|
|