Kontakty z nauczycielami

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W ZSP Nr 1 10 listopada obchodzono 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, to najważniejsze dla naszego narodu święto. Dlatego też obchodziliśmy je szczególnie uroczyście. Zostały przygotowane gazetki okolicznościowe w obu budynkach szkoły, na godzinach wychowawczych rozmawiano o ojczyźnie, patriotyzmie. Przedstawiciele Samorządu przypinali młodzieży i nauczycielom kotyliony w kolorze barw narodowych. Najważniejszym punktem obchodów był apel ,który został powtórzony trzy razy, aby każdy uczeń szkoły mógł w nim uczestniczyć. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli : p. Danuty Perz, p. Bożeny Kuchyt i p. Norberta Oleśkowa przygotowali akademię.

Po wprowadzeniu sztandarów szkoły i odśpiewaniu Hymnu Polskiego, rozpoczęła się część artystyczna. W opowieść o niewoli i drodze do niepodległości naszego kraju, wplecione zostały wzruszające wiersze patriotyczne. Wykonawcami byli: M. Drewniak, A. Jesionek, E. Kita, S. Grzesik, P. Serafin, M. Szajnowski, M. Szeliga i P. Tyczyńska. Oprawę muzyczną stanowiły przepiękne utwory muzyczne o ponadczasowym charakterze :"Przeznaczenie", który śpiewała K. Kuchyt, przy dźwiękach pianina w wykonaniu M. Jakubowskiego. Następnie " Nasze miejsce na ziemi" w wykonaniu J. Stolarek , a także " Powrócisz tu" w interpretacji K. Żarkowskiej. Nie zabrakło także sztandarowych pieśni patriotycznych: "Pierwsza Brygada", "Rota". W trakcie recytacji w tle brzmiały dźwięki muzyki Chopina oraz Poloneza.

Dodatkowym elementem była prezentacja multimedialna dotycząca przedstawianych wydarzeń historycznych, począwszy od rozbiorów przez trudne wydarzenia XIX wieku - czasu powstań i walki o polskość, aż do wydarzeń I wojny światowej, która zmieniła bieg historii. Nie zabrakło także ważnych postaci - Polaków, którzy odegrali ogromna rolę w odzyskaniu niepodległości: ks. Józef Poniatowski, gen. Józef Sowiński, gen. Józef Bem czy najbardziej zasłużony komendant Józef Piłsudski

Hasłem przewodnim uroczystości było "Przyśniła się dzieciom Polska" z wiersza C.K. Norwida, które stanowiło dekorację sceny.

Uroczystości z okazji tak ważnych wydarzeń tworzą atmosferę podniosłą i wyjątkową. Młode pokolenie Polaków żyjących w wolnej Polsce powinno dbać o pamięć i historię swojego narodu, aby nie stracić tożsamości i przywiązania do Ojczyzny.

Dnia 11 listopada poczty sztandarowe ZSP Nr 1 w Chojnie wraz z opiekunami p. K. Pośniakiem i p. M. Łągiewczykiem uczestniczyły w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się w kościele Świętej Trójcy mszą odprawianą w intencji narodu. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje związków, stowarzyszeń i mieszkańcy Chojny, przeszli ulicami miasta na plac Konstytucji Trzeciego Maja, gdzie po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego, przy pomniku złożono wiązanki kwiatów.

Po części oficjalnej w sali Centrum Kultury odbyła się część artystyczna, podczas której zaprezentowano montaż słowno-muzyczny. Wszystko to uświetniła prezentacja multimedialna i efektowna dekoracja. Liczne grono osób potwierdziło, że pamięć o historii, przywiązanie do ojczyzny nie są nam obce.

Dziennik elektroniczny LIBRUS