Spotkanie realizatorów projektów Comenius Regio
W dniach 22-24 września w Warszawie odbyło się spotkanie partnerów projektów realizowanych w ramach programu Comenius Regio między Polską a Wielką Brytanią. W spotkaniu wzięli udział polscy i angielscy przedstawiciele 6 projektów, w tym projektu pt. „Różnice motorem zmian” realizowanego przez Powiat Gryfiński, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie oraz Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie wraz z Dorset County Council, Gryphon School w Sherborne i Stowarzyszeniem Douzelage w Sherborne (Anglia). Projekt reprezentowali Adriana Salamończyk – dyrektor ZSP Nr 1 w Chojnie i J. Cezary Salamończyk – przewodniczący Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie, nauczyciel j. angielskiego i koordynator. Nasz projekt jest jednym z trzech w województwie zachodniopomorskim i jednym z 26 w Polsce zaakceptowanych w roku 2009 przez Agencję Narodową programu „Uczenie się przez całe życie” - Comenius.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń miedzy realizatorami, wsparcie eksperckie, podzielenie się wypracowanymi rozwiązaniami, przedstawienie powstałych dotychczas produktów, prezentacja realizowanych projektów jako przykładów dobrej praktyki. Przez trzy dni partnerzy różnorodnych tematycznie projektów mieli możliwość poznania się, wzięcia udziału w wykładach dotyczących problemów marginalizacji uczniów w systemie edukacji oraz wyłączania z systemu edukacji grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wykłady prowadzone były przez Chrisa Wiliamsa – doradcę władz Lincolnshire i Ambasadora British Council dla East Midlands oraz Marte Chorszyńską - kierownika Pracowni Rozwoju Szkół Ośrodka Rozwoju Edukacji przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Odbyły się też warsztaty podczas których wypracowywano metody zapobiegające marginalizacji oraz wykluczeniu. Najciekawszym punktem programu spotkanie były prezentacje realizowanych projektów ukazujące działania , wypracowane rozwiązania oraz powstałe produkty. Były one przeznaczone nie tylko dla uczestników spotkania ale również dla nauczycieli warszawskich szkół, którzy zamierzaja przystąpić do programu Comenius Regio.
Prezentacja projektu „Różnice motorem zmian” pokazała jego cele, przebieg pierwszego roku realizacji oraz obustronnych wizyt grup partnerskich, a także powstałe już produkty. W ramach projektu odbył się kurs języka angielskiego , w którym uczestniczyli polscy partnerzy.
Po wizycie w Anglii polskiej grupy, zgodnie z założeniami projektu, przeniesiono do ZSP w Chojnie kilka dobrych rozwiazań funkcjonujących w szkołach angielskich. Powstają przyjemne pokoje spotkań rodziców z nauczycielami, galeria prac uczniów oraz strefa wypoczynku i pokój śniadań dla uczniów klas maturalnych. Powstało profesjonalne boisko do gry w boulles, zainstalowano informacyjny wyświetlacz alfanumeryczny.
Rodzice uczniów klas pierwszych, podobnie jak w szkołach angielskich, otrzymają na pierwszym zebraniu pisemną informacje o szkole, prawach i obowiązkach ucznia, najważniejszych wewnętrznych przepisach. Szkoła oferuje uczniom wyjazdy na basen z nauką pływania. Wszystkie przeniesione na grunt szkoły dobre przykłady mają służyć uczniom i rodzicom, uatrakcyjnieniu oferty szkoły i podniesieniu jej jakości. W październiku odbędzie się kolejna wizyta partnerów z Anglii w Chojnie, a w grudniu rewizyta. Z pewnością przyniosą one kolejne korzyści dla obu stron.
więcej
|