Kontakty z nauczycielami

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dnia 05.04.2011 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chojnie odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które Szkolny Klub Wolontariusza miał przyjemność współorganizować. Rano nasza charytatywna siódemka (Klaudia Sowa, Adrianna Litra, Kinga Kuchciak, Klaudia Czuchrowska, Magdalena Wojtaś, Małgorzata Harbat, Agnieszka Sławińska), pod opieką mgr Katarzyny Mickiewicz – Bindas, wyruszyła do ŚDS. Naszym pierwszym zadaniem było przygotowanie stołów  z poczęstunkiem w czasie, gdy opiekunowie wraz z uczestnikami ŚDS udali się na tradycyjny przemarsz ulicami Chojny.

Około godziny 10:30 rozpoczęła się część oficjalna, podczas której  mogłyśmy wysłuchać przemówienia Pana Burmistrza. Później zaczęła się zabawa w stylu country. Wraz   z uczestnikami ŚDS, ich opiekunami oraz przyjaciółmi z okolicznych Domów Pomocy Społecznej, zatraciłyśmy się w świetnej zabawie. Mogłyśmy tańczyć, śpiewać i brać udział    w zabawnych konkursach. Wszystkim zebranym najbardziej przypadły do gustu tańce  do muzyki country. Wspólnie zbieraliśmy się w kółka, robiliśmy długiego węża. Braliśmy udział w tworzeniu toru przeszkód, w których każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności. Najtrudniejszym konkursem było zarzucenie lassa na "dzikiego konia". Największą liczbę punktów zdobyła Kornelia. Każdy z uczestników został nagrodzony słodkim batonikiem. Zabawa miała na celu rozwiniecie umysłu, naukę języka angielskiego oraz dostarczenie rozrywki.

Po zabawie nadszedł czas na gorącą herbatę i kawę wraz z pysznymi ciasteczkami. Obsługując gospodarzy i zebranych gości miałyśmy szansę bliżej poznać osoby niepełnosprawne. Urocza wydała nam się Asia, która wszystkich zaczepiała i rozśmieszała. Bardzo gościnny okazał się pan Witek, który postanowił zaprosić nas do siebie. Jagoda,  przyjaźniąca się już od dłuższego czasu z jedną z nas, odnalazła się w naszym towarzystwie    i z chęcią pomagała. Starałyśmy się też zadbać o tych mniej odważnych, ale równie miłych ludzi. Wnet za naszymi plecami pojawiło się ognisko. Wraz z opiekunami pomagałyśmy        w nakładaniu kiełbasek na kijki i ich pieczeniu. Przy ognisku, z pełnym talerzykiem jedzenia, każdy mógł spokojnie zjeść i się ogrzać.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Żegnając gości wręczałyśmy im pamiątkowe statuetki, a potem, wraz z gospodarzami z ŚDS, zabrałyśmy się za sprzątanie.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, pozwolił nam zrozumieć sytuację ludzi niepełnosprawnych, zaobserwować wysiłek, jaki wkładają w codzienne życie. Dzięki nim spojrzałyśmy na świat z całkiem innej perspektywy. Ich życie jest kolorowe, pełne zwykłych sytuacji, które dla nich są źródłem szczęścia. Zauważyłyśmy, że potrafimy dobrze bawić się z ludźmi, którzy się od nas różnią, choć bardziej, niż niektórzy z nas, doceniają rozmowę i towarzystwo drugiego człowieka. Już wiemy, że my, młodzi ludzie, jeśli tylko chcemy, możemy dużo zdziałać dla innych, a przez to spełniać swoją potrzebę miłości          do człowieka, który nigdy nie będzie gorszy od nas samych.

Jeśli tylko nadarzy się okazja współpracy z  tak wspaniałymi ludźmi, będziemy w pełni się temu oddawać.

Wolontariuszki

Dziennik elektroniczny LIBRUS