Kontakty z nauczycielami

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

18 kwietnia 2011 r. obchodziliśmy Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego Komisariatu Policji w Chojnie mł. asp. Wiesław Dudek oraz st. sierż. Remigiusz Kowalewski przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły z zakresu bezpieczeństwa drogowego. Tego dnia odbył się również egzamin na kartę motorowerową. Uczniowie byli najbardziej zainteresowani tematem codziennego bezpiecznego poruszania się oraz parkowania pojazdów na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. Ze względu, że nasza szkoła mieści się w dwóch budynkach i wielu uczniów dojeżdża do szkoły samochodami, pojawiają się problemy z parkowaniem a także poruszaniem się zwłaszcza na parkingu przy urzędzie starostwa. Liczne wątpliwości, co do kultury młodych kierowców oraz przepisów regulujących powyższe problemy, przyczyniły się do zaproszenia policjantów na prelekcję w celu uzyskania rzetelnej wiedzy.

Co zrobić, by czuć się bezpiecznie nie tylko na korytarzach szkolnych ale i w przestrzeni wokół szkoły było przewodnią ideą spotkania. Zaproszeni policjanci dokładnie przedstawili zasady parkowania i poruszania się samochodem w przestrzeni okalającej teren naszej szkoły, zarówno od strony ul. Żółkiewskiego, jak i od strony ul. Dworcowej. Ponadto przestrzegali i wielokrotnie przypominali, że każdego tygodnia na skutek wypadku drogowego giną młodzi ludzie w wieku poniżej 24 roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Kto zawinił? Czy można było przewidzieć i uniknąć tragedii? To pytania, na które często odpowiadaliśmy, ponieważ u podstaw wypadku drogowego prawie zawsze można odnaleźć jakiś błąd człowieka: nie zapięte pasy, nadmierna szybkość, zbyt brawurowa jazda, kierowanie samochodem pod wpływem substancji odurzającej, przerabianie samochodów niezgodnie z zasadami bezpieczeństwa, czy nie stosowanie się do przepisów kodeksu ruchu drogowego. Policjant mł. asp. Wiesław Dudek cierpliwie i bardzo wyczerpująco odpowiadał na pytania i wątpliwości uczniów oraz nauczycieli obecnych na spotkaniu. Prelekcja miała na celu wzbudzenie wśród młodych ludzi zrozumienia, odpowiedzialności i uświadomienia, że to od nich a zwłaszcza od ich postawy na drodze zależy życie i bezpieczeństwo, nie tylko ich samych, ale przede wszystkim drugiego człowieka.

W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odbył się również egzamin na kartę motorowerową. Egzamin przeprowadziła komisja w składzie policjant zespołu ruchu drogowego komisariatu w Chojnie st. sierż. Remigiusz Kowalewski oraz nauczyciele Krzysztof Pawlaczyk i Wojciech Krupa. Do egzaminu przystąpiło pięciu uczniów. Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsza z nich obejmowała test ze znajomości przepisów ruchu drogowego i pierwszą pomoc przedmedyczną. Test składał się z 15 pytań jednokrotnego wyboru. Wszyscy uczestnicy egzaminu poradzili sobie bez kłopotów i zaliczyli część teoretyczną. Część praktyczna egzaminu to obejmowała obsługę i jazdę motorowerem. Uczestnicy przed jazdą musieli sprawdzić stan techniczny pojazdu i przejechać ustawioną trasę zgodnie z przepisami drogowymi. Na trasie były ustawione znaki, do których należało się dostosować. Ta część również nie sprawiła uczniom kłopotów i w komplecie zaliczyli egzamin na kartę motorowerową. Po zakończonym egzaminie pan policjant pogratulował zdającym i życzył bezpiecznej jazdy.

mgr Karolina Kubowicz
mgr Wojciech Krupa