Kontakty z nauczycielami

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

„Kto wiele przebywa z dziećmi odkryje,
że żaden nasz czyn nie pozostaje w nich bez oddźwięku”.
/J. W. Goethe/

14 października 2010 roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 900. Po wprowadzeniu sztandarów szkoły i odśpiewaniu Hymnu Państwowego prowadząca uroczystość uczennica Aleksandra Domaradzka powitała dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, obchodzących w tym dniu swoje święto oraz uczniów klas pierwszych, dla których ten dzień był szczególnie ważny ze względu na uroczyste włączenie ich do społeczności szkolnej.

Prowadząca uroczystość krótkim referatem nakreśliła rys historyczny obchodzonego święta, znaczenie w dziejach polskiej oświaty powstania 14 października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce i pierwszej tego typu instytucji w Europie.

Następnie w imieniu społeczności uczniowskiej wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły serdeczne podziękowania złożyła przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - Maria Koladyńska. Złożone na ręce Pani Dyrektor kwiaty dopełniły życzenia i słowa wdzięczności wypowiedziane i oprawione w dostojną muzykę w wykonaniu Macieja Jakubowskiego.

Okolicznościowe przemówienie Pani Dyrektor Adriana Salamończyk rozpoczęła od odczytania życzeń Starosty Gryfińskiego p. Wojciecha Konarskiego. W swoim przemówieniu Pani Dyrektor zaakcentowała wyjątkowość zawodu nauczyciela oraz wyjątkowość obchodzonego Święta – Święta wszystkich pracowników oświaty. Wszystkim pedagogom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły podziękowała za pracę, zaangażowanie, które owocuje coraz lepszymi wynikami i sukcesami uczniów, coraz wyższą jakością pracy szkoły oraz życzyła, wszelkiej pomyślności i wdzięczności wychowanków za trudną, ale piękną pracę kształtującą umysły i charaktery młodych ludzi.

Podczas akademii wręczone zostały Nagrody Dyrektora nauczycielom wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej oraz pracownikom obsługi i administracji szkoły.

Podczas uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, którego ceremoniał poprowadził nauczyciel p. Krzysztof Pośniak
      W części oficjalnej uroczystości przedstawiony został skład nowego Samorządu Uczniowskiego wybranego przez społeczność szkolną w wyniku wyborów, które odbyły się na początku października. Jednocześnie podziękowanie za pracę otrzymali ustępujący członkowie SU.

Część artystyczna uroczystości rozpoczęła się od ogłoszenia wyników plebiscytu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski, w którym brali udział wszyscy uczniowie przyznając nauczycielom głosy w różnych, żartobliwie ujętych, kategoriach. Nauczyciele zaskoczeni wyróżnieniami z uśmiechem komentowali i przyjmowali te niezwykłe dla nich wyróżnienia.
      Szczególnych wrażeń artystycznych dostarczyła dalsza część uroczystości, na którą złożyły się prezentacje uczniów przygotowane na przesłuchanie „Mam talent”. We wrześniu pani Bożena Kuchyt, opiekunka szkolnego koła teatralnego, zorganizowała konkurs na prezentację artystyczną. Najlepsi, biorący w tym przesłuchaniu udział uczniowie, zaprezentowali swoje zdolności artystyczne właśnie na akademii z okazji DEN. Obecni na uroczystości mogli podziwiać i oklaskiwać uczniów, którzy prezentowali swoje zdolności aktorskie, recytatorskie, muzyczne. Bogata w różnorodność oraz bardzo profesjonalna prezentacja wzbudziła zachwyt uczestników uroczystości. To wyjątkowe święto obfitowało w radość oraz życzenia składane przez uczniów swoim nauczycielom.

Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły
Za wyjątkową pracę,
Za okazane serce