Kontakty z nauczycielami

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie

Jak wiadomo, rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Będzie to z pewnością rok szczególny dla wszystkich wolontariuszy oraz osób przez nich wspieranych. W ZSP Nr 1 pod czujnym okiem opiekunek Szkolnego Klubu Wolontariusza: Katarzyny Mickiewicz - Bindas oraz Karoliny Kubowicz, hucznie rozpoczęto przygotowania do tego wyjątkowego roku.

2 grudnia był dla wolontariuszy bardzo pracowity, ale także był dniem, gdy zostali oni docenieni. Od rana wyznaczeni wolontariusze ZSP Nr 1 rozprowadzali serduszka, przyklejając je uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły, aby nikomu nie zdarzyło się zapomnieć o nadchodzącym Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, który przypada 5 grudnia, a w naszej szkole obchodzony był kilka dni wcześniej. Oprócz uśmiechniętych serduszek rozdawano także integracyjną "eŚDeeSkę", współredagowaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie oraz wolontariuszy naszej szkoły. W gazetce oprócz informacji o działalności ŚDS, artykułów o różnych aspektach niepełnosprawności, można znaleźć przepiękne wiersze czy fotografie prac plastycznych wykonanych przez niepełnosprawnych. "eŚDeeSka", choć drukowana w niewielkim nakładzie, jest warta uwagi, bo tworzona z sercem ujawnia wiele talentów.

Oficjalna część obchodów Dnia Wolontariusza, w której udział wzięli zaproszeni goście i liczni wolontariusze, odbywała się na sali gimnastycznej. Pierwsi na scenę wyszli uczniowie naszej szkoły: Anioł (Adrianna Kowalczyk) i Diabeł (Maciej Szajnowski). Przedstawili oni scenkę dotyczącą prężnie działającego w naszej szkole wolontariatu. Następnie głos zabrała pani Dyrektor, Adriana Salamończyk. Przywitała gości przybyłych do naszej szkoły: panią Kierownik ŚDS, Małgorzatę Korzeniec wraz z niepełnosprawnymi i terapeutami, dziękując za dotychczasową współpracę, oraz panie przedszkolanki z przedszkolakami, którym zostały wręczone książkowe upominki. Pani Małgorzata Korzeniec krótko wprowadziła widzów do przygotowanego przez uczestników ŚDS oraz maluchy przedstawienia.

Po krótkim wstępie nadszedł czas na najbardziej oczekiwany moment dnia - przedstawienie pt. "Historia Tarzana". Inscenizacja, choć krótka, była bardzo wzruszająca. Wiele osób miało łzy w oczach, czego nawet nie ukrywało. Aktorzy mieli przepiękne stroje, dzięki czemu nikogo nie dało się rozpoznać. Idealnie dobrane role i scenografia spektaklu tworzyły razem cudowną atmosferę. Wszyscy aktorzy - niepełnosprawni i przedszkolaki - jak również ich opiekunowie dali z siebie wszystko. W każdym ruchu widać było ogromne serce włożone w pracę nad sobą i nad tym, aby wszystko dobrze wyszło. Występ był cudowny. Wspaniale odwzorował historię Tarzana, przy czym nam, widzom, przyniósł bardzo wiele emocji. Uczniowie naszej szkoły nagrodzili wspaniały występ i uzdolnionych aktorów głośnymi oklaskami. Bez wątpienia docenili pracę niepełnosprawnych i maluchów.

Po przedstawieniu opiekunowie przedstawili prezentację multimedialną, która obrazowała, jak wiele trudu i serca aktorzy włożyli w przygotowanie spektaklu. Pokazane zostały próby, przygotowania, dzięki którym osiągnięto tak wspaniały efekt. No i w końcu przyszedł czas na posilenie ciała po ciężkiej pracy. Goście udali się do suto zastawionych stołów przygotowanych przez panie: Justynę Sumarę oraz Izabelę Barylską, a także wolontariuszy, którzy upiekli pyszne ciasta. Integracyjne kosztowanie wielu pyszności było pretekstem do zawiązania nowych znajomości.

Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza minęły w cudownej atmosferze. Były bardzo miłym doświadczeniem, dzięki któremu udało się wypromować działania wolontariatu oraz zintegrować społeczność szkolną z osobami niepełnosprawnymi

Dziennik elektroniczny LIBRUS