Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Comenius REGIO  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Kontakty z nauczycielami  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
   
     
   
     
 
 
     
     
 
 
     
     

 


     
 

Projekt „Global Warming” w Judenburgu - Austria

 

     W dniach od 10 do 17 lipca 2010 roku grupa młodzieży z ZSP nr 1 w Chojnie wraz z opiekunem Panią Joanną Franek udała się w ramach projektu „Global Warming” do Austrii. Gospodarzem spotkania było urokliwe, położone w górach miasteczko Judenburg. Oprócz Polski w działania projektowe były zaangażowane: Anglia, Belgia, Francja, Czechy, Słowacja, Malta, Austria, Szwecja oraz Węgry.

     Pierwsze trzy dni byłyśmy zakwaterowane w hotelu Murblick Gasthof w Judenburgu. W niedzielę rano zapoznaliśmy się z rówieśnikami, a po obiedzie udaliśmy się na wycieczkę po mieście. W poniedziałek czekała nas największa atrakcja wyjazdu - wizyta na alpejskim lodowcu Dachstein. Zaobserwowaliśmy poziom topnienia lodowca oraz dowiedzieliśmy się, jaki wpływ na środowisko górskie mają turyści. Na drugi dzień udaliśmy się do najwyżej położonej w Europie elektrowni wiatrowej. Elektrownie te są niegroźne dla ptaków, ponieważ wysyłają dźwięki odstraszające, co zapobiega zderzeniom. Wieczorem tego dnia udaliśmy się do planetarium w Judenburgu. W środę pojechaliśmy do centrum przetwórstwa drewna, gdzie maksymalnie wykorzystuje się surowiec drzewny.


     Podczas pobytu w hotelu, już tradycyjnie na tego typu projektach, odbył się International Dinner. Poszczególne kraje zaprezentowały swoje tradycyjne potrawy i przysmaki. Oprócz tego mogliśmy wspólnie kibicować piłkarzom podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Organizatorzy nie dali nam się nudzić, zorganizowali nam wieczór z grami planszowymi i karaoke.

     W środę przekwaterowano nas do ośrodka szkolenia armii austriackiej w górach. Mieszkaliśmy w pokojach z łóżkami piętrowymi i blaszanymi szafkami, jedliśmy wspólnie w żołnierskiej stołówce. Następnie udaliśmy się na marsz po okolicy wzdłuż rzeki. Po wyczerpującej wędrówce zjedliśmy kolację, a następnie bawiliśmy się przy ognisku. Każdy kraj zaprezentował się piosenką, mieliśmy okazję do rozmowy z rówieśnikami. Następnego dnia znów ruszyliśmy na wyprawę, tym razem nad jezioro w dolinie alpejskiej. Po powrocie zjedliśmy tradycyjną austriacką kolację. Następnie złapała nas burza i wszyscy zmokli biegnąc do ośrodka. Po odświeżeniu się poszliśmy razem na wspólne zabawy, które trwały do późnego wieczora. Następnego dnia przygotowaną mieliśmy wyprawę w góry dla osób aktywniejszych, a dla reszty krótki pokaz łowienia ryb nad jeziorem górach. Część grupy, która poszła nad jezioro miała okazję zobaczyć drugie, większe i wyżej położone jezioro z pięknymi widokami oraz pogłębić swoją wiedzę na temat botaniki. Ostatniego wieczora mieliśmy przygotowane gry i zabawy, a rano wszystkie grupy rozpoczęły swoją podróż do domu.

     Wyjazd dał nam możliwość zacieśnienia przyjaźni z rówieśnikami z różnych państw. Dzięki warsztatom ekologicznym dowiedzieliśmy się, jak ważnym problemem dla naszej planety jest globalne ocieplenie. Zwiedziliśmy również wiele pięknych miejsc niedotkniętych cywilizacją. Wszystko to było możliwe dzięki prężnie działającemu w naszej szkole Klubowi Europejskiemu Douzelage. Zarówno nasza szkoła jak i Klub Europejski otwiera przed nami wiele drzwi do różnych miejsc na świecie i pozwala nam rozwijać nasze zainteresowania, a przede wszystkim pogłębiać naszą wiedzę i nasze umiejętności językowe.

     

LANGUAGE

Anglia Niemcy Węgry


LINKI

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny LIBRUS

 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

 

 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie