Kontakty z nauczycielami

Rozstrzygnięcie konkursu "Profilaktyka oczami młodzieży"

21 grudnia 2010 r. w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca V edycję konkursu pod nazwą "Profilaktyka oczami młodzieży". Organizatorem konkursu była Policja zachodniopomorska wspólnie z Urzędem Marszałkowskim województwa zachodniopomorskiego w ramach partnerskiego programu edukacji społecznej "Wspólnie przeciw uzależnieniom i przemocy". Konkurs polegał na przygotowaniu krótkiego materiału filmowego w postaci reklamy społecznej lub wykonaniu fotografii profilaktycznej na jeden z tematów przedstawionych w regulaminie konkursu.

W kategorii fotografia profilaktyczna I miejsce zajęła Dagmara Porazińska, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. Laureatką II miejsca jest Kinga Kuchciak również uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. Zwycięskie zdjęcia uczennic wraz z innymi wyróżnionymi fotografiami zostały opublikowane w profilaktycznym kalendarzu na rok 2011, który został rozesłany do wszystkich szkół i starostw w województwie zachodniopomorskim. Zdjęcia Dagmary i Kingi to profesjonalne plakaty profilaktyczne, które będą wykorzystywane w kampaniach społecznych skierowanych do młodych ludzi. Laureatom nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczył Komendant Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadinsp. Wojciech Olbryś oraz dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego - Krzysztof Faliński. Po uroczystym odznaczeniu Dagmara Porazińska wraz z pozostałymi laureatkami stały się bohaterkami medialnymi:. Uczennica udzieliła wywiadu dla Telewizji TVP Szczecin, Kuriera Szczecińskiego oraz Radia TOK FM. Relacje z konkursu ukazały się tego samego dnia w Kronice Szczecińskiej oraz w programie "Obraz Dnia". 22 grudnia ukazał się artykuł na łamach Kuriera Szczecińskiego.

http://www.tvp.pl/szczecin/informacyjne-publicystyczne/kronika/wideo/1800-211210/3623671 godz. 18.09 informacja o konkursie "Profilaktyka oczami młodzieży".
http://www.tvp.pl/szczecin/informacyjne-publicystyczne/kronika/wideo/1830-211210/3622813 godz. 18.30 Obraz dnia kolejna informacja o konkursie "Profilaktyka oczami młodzieży" i rozmowa z panią kom. Marzeną Maćkowiak - Plutą nt konkursu.

Ten dzień był dla nas naprawdę wyjątkowy i pełen wrażeń. Najpiękniej ujęła to jedna z uczennic: "(…) Nie potrafię opisać w słowach tego, jak bardzo przeżyłam, że moje wszystkie 3 prace zajęły pierwsze miejsce. Chyba nigdy nie zapomnę reakcji pani pedagog Karoliny Kubowicz, gdy pokazałam jej, jako pierwszej moje prace i nigdy nie zapomnę słów pani podkom. Marzeny Maćkowiak-Pluta, gdy na uroczystej gali wypowiedziała słowa "mieliśmy problem, którą z 3 prac wybrać, bo wszystkie wyglądają jak gotowe, profesjonalne plakaty, dlatego też wszystkie 3 prace Dagmary Porazińskiej otrzymują pierwsze miejsce". Należę do osób nieśmiałych, moje prace pomagają mi wyrażać samą siebie. Pomagają tłumaczyć ludziom rzeczy, nad którymi się zastanawiam oraz lepiej niż słowa, rozwiązywać problemy innych. Konkurs był dla mnie ważny, gdyż połączył w sobie moją pasję, która była materialnym przekaźnikiem przeciwdziałaniu uzależnieniom, które są tematem interesującym mnie od kilku lat. W przyszłości chciałabym się zająć pomaganiem ludziom, których problemem jest uzależnienie a także rodzinom uzależnionych, o których często się zapomina a przecież i oni potrzebują mnóstwo wsparcia na codzień...".

Tematyka obu kategorii konkursowych (fotografii i filmu profilaktycznego) obejmowała następujące zagadnienia: przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z sięganiem po środki odurzające (narkotyki, alkohol, nikotyna); zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu (cyberprzemoc); przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z przemocą i agresją w szkole i w domu; handel ludźmi, jako współczesna forma niewolnictwa; przeciwdziałanie przemocy i agresji kibiców na stadionach.

Celem konkursu jest promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży województwa zachodniopomorskiego, aktywizacja środowisk szkolnych i akademickich w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologicznym, podnoszenie poziomu świadomości prawnej i wiktymologicznej.

Pedagog szkolny Karolina Kubowicz

Dziennik elektroniczny LIBRUS