Kontakty z nauczycielami

Projekt „Staże hotelarzy” realizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie

Od roku 2006 ZSP Nr 1 w Chojnie uczestniczy w projektach mobilności z programu Leonardo da Vinci, dzięki którym uczniowie Technikum Zawodowego w zawodzie technik hotelarstwa mają możliwość odbywania obowiązkowej praktyki zawodowej w hotelach w Anglii i Niemczech. Właśnie zakończył się pierwszy rok realizacji dwuletniego projektu „Staże hotelarzy”, dofinansowanego kwotą 68.204 EURO. Celem projektu, oprócz odbycia praktyk, jest m.in. podniesienie na wyższy poziom kształcenia zawodowego, podniesienie kwalifikacji zawodowych, wiedzy oraz predyspozycji językowych uczestników projektu, zwiększenie szans na zaistnienie na lokalnym i europejskim rynku pracy dzięki umiejętnościom i doświadczeniom zdobytym w wyniku udziału w projekcie, poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów krajów partnerskich, wzbogacenie oferty szkoły.

Podczas ostatnich wakacji staże za granicą odbyła 12. osobowa grupa młodzieży, w tym 6 w Sherborne (Anglia) , 2 w Berlinie, 2 w Gut Kerkow oraz 2 w Angermunde (Niemcy).
     Długo oczekiwany wyjazd na staż był poprzedzony przygotowaniem kulturowym, językowym oraz pedagogiczno-psychologicznym. Odbyły się w szkole zajęcia z pedagogiem i psychologiem oraz 40. godzinne intensywne kursy języka angielskiego i niemieckiego, które wzbogaciły słownictwo zawodowe uczestników oraz podniosły ich możliwości komunikacyjne. Ze środków projektu zakupione zostały też słowniki.

Staże rozpoczęły się 1 sierpnia, a przed wyjazdem na nie największy niepokój odczuwali lecący po raz pierwszy samolotem.

Podczas pobytu w Anglii uczestnicy mieli zorganizowany dodatkowy kurs języka angielskiego prowadzony przez angielskiego nauczyciela Boba Betsa, uczestniczyli w spotkaniach z członkami Stowarzyszenia Duzelage w Sherborne, a także skorzystali z zaproszenia od Stowarzyszenia na kolację w indyjskiej restauracji Rajpoot. Mieli możliwość grać w kręgle oraz bule. Spotkali się z Panią Krystyną Gryffith-Jones, Polką mieszkająca w Anglii od 50 lat, która opowiedziała im historię swojego życia z okresu II Wojny Światowej. Oprócz zwiedzania uroczego miasteczka Sherborne, szczycącego się wieloma wspaniałymi zabytkami, uczestnicy projektu wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Londynu, gdzie zwiedzili wszystkie charakterystyczne dla miasta miejsca. Było mecząco, ale bardzo ciekawie. Wielkie wrażenie wywarła na stażystach życzliwość, uprzejmość i pogoda ducha mieszkańców Sherborne.

Uczniowie odbywający staże w Niemczech mieli zorganizowaną wycieczkę do Berlina, podczas której udało im się zwiedzić najciekawsze miejsca oraz ambasady. Korzystali z konwersacji z menadżerami hoteli, zwiedzali okolice i również byli otaczani opieką i życzliwością ze strony wszystkich, z którymi w hotelach mieli kontakt.

Każdą grupą opiekował się nauczyciel z ZSP Nr 1 w Chojnie, przebywający wraz ze stażystami w miejscu ich praktyk. Dbał o ich bezpieczeństwo oraz o prawidłowość przebiegu stażu i jego zgodność z programem.
     Opinie uczestników projektu o odbytych stażach są bardzo pozytywne. Mówią o panującej w hotelach miłej i przyjaznej atmosferze, o pomocy ze strony pracowników i pracodawców, o wysokiej jakości świadczonych w hotelach usług, zdobytych bogatych doświadczeniach, podniesieniu umiejętności językowych.

„Podczas mojego pobytu w Anglii nauczyłam się wielu nowych rzeczy: poznałam kulturę i zwyczaje jakie panują w tym kraju, podwyższyłam stopień znajomości języka angielskiego, a także zdobyłam doświadczenie w pracy hotelarskiej, co zapewne zaprocentuje w przyszłości. Chciałabym jeszcze kiedyś wrócić do Sherborne i spotkać tak życzliwe i przyjazne osoby, z jakimi miałam przyjemność pracować podczas tegorocznego wyjazdu do Wielkiej Brytanii.”

Agnieszka Jaz

„Nasza szefowa była zadowolona z mojej pracy ponieważ zawsze starałam się ją rzetelnie wykonywać, zawsze mogła na mnie liczyć. Wrażenia jakie pozostały utkwiły w mojej pamięci. Dzięki praktyce w Niemczech nauczyłam się wiele rzeczy i podszkoliłam język. Chętnie pojechałabym jeszcze raz na taką praktykę za granicę, na pewno miło będę wspominać pobyt.”

Karolina Bodek

„Ostatnie dni staraliśmy się spędzić z osobami, które poznaliśmy w Sherborne. Pod koniec pobytu towarzyszyły nam mieszane uczucia, ponieważ każdy tęsknił za domem i rodziną, ale jednak przez ten miesiąc bardzo zżyliśmy się z tym miasteczkiem i jego mieszkańcami. Ludzie tam byli bardzo uprzejmi, bardzo uśmiechnięci i kiedy ktoś popełniał błąd językowy, starali się pomóc .”

Alicja Radecka

Koordynator projektu, Pan J.Cezary Salamończyk, na spotkaniu z menadżerami hoteli po odbytych stażach, otrzymał podziękowania za przygotowanie uczniów pod względem zawodowym i językowym do odbywania praktyk, a także wyrazy uznania za ich pracowitość, zaangażowanie, dokładność i umiejętności organizacyjne. Niektórzy menadżerowie z przyjemnością widzieliby stażystów jako przyszłych swoich pracowników.

Dziennik elektroniczny LIBRUS