Kontakty z nauczycielami

Nauka języka węgierskiego w ZSP Nr 1 w Chojnie,
w ramach projektu „Wave” Comenius PPS

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie we współpracy z partnerem ze strony węgierskiej  Jurisch Miklós Gimnazjum z Kőszeg realizuje projekt „WAVE - Woda - Aqua - Viz - Everywhere” w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Projekt zaplanowany jest na lata 2011 - 2012 i dofinansowany kwotą 20 000 euro dla partnera polskiego oraz 20 000 euro dla partnera węgierskiego.

Głównym tematem projektu jest woda, jako  jeden z najważniejszych składników  życia. W związku z tym, że okres od 2005 do 2015 roku został przez ONZ ogłoszony  Międzynarodową Dekadą Akcji „Woda dla życia”, zajmujemy się  w naszym projekcie  tematyką wody na wielu płaszczyznach: w malarstwie, poezji, muzyce, transporcie, handlu, jako źródła energii, biologii czy ekologii. Tak szerokie spektrum spojrzenia na wodę pozwala pokazać uczniom, że różne przedmioty nie są odosobnione, ale się przeplatają. Takie pole działania stawia przed uczniem również możliwość wyboru tego, co naprawdę go interesuje.  Pozwala wykazać się w jego ulubionej dziedzinie, a także  zrozumieć, jak ważna jest współpraca międzynarodowa.

W dniach 06-12.03.2011 r. gościliśmy w naszej szkole panią Annę Pupp, nauczycielkę języka węgierskiego i angielskiego w  Jurisch Miklós Gimnazjum w Kőszeg.  Wizyta ta jest pierwszym etapem  realizacji projektu „WAVE - Woda - Aqua - Viz - Everywhere”. Celem przyjazdu pani Pupp było prowadzenie zajęć  języka węgierskiego z 25 uczniami, którzy wraz z 4 nauczycielami wyjeżdżają w maju na wymianę  do Kőszeg (Węgry).

Program pobytu naszego gościa obejmował nie tylko zapoznanie uczniów z podstawami języka węgierskiego, ale także zwiedzanie Chojny i Szczecina oraz wycieczkę Szlakiem Pamięci Narodowej. Pani Pupp zaznajomiła się z ze strukturą i funkcjonowaniem naszej szkoły. W nowo otwartej w szkole sali kinowej mogła obejrzeć prezentacje na temat projektów realizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie oraz polskiego systemu oświaty. Punktem kulminacyjnym pobytu węgierskiej nauczycielki w naszej szkole było zaprezentowanie przez uczniów świeżo nabytych umiejętności posługiwania się językiem węgierskim, a także degustacja potraw węgierskich przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych. W prezentacji oraz degustacji oprócz uczestników projektu udział wzięli nauczyciele odpowiedzialni za jego realizację.

Tuż przed przyjazdem w przyszłym roku szkolnym  grupy uczniów z Węgier, jeden z nauczycieli ZSP w Chojnie wyjedzie do Kőszeg, aby tam poprowadzić z młodzieżą węgierską zajęcia  języka polskiego.
    W celu promocji projektu oraz  zapewnienia bieżącego kontaktu między węgierskimi i polskimi uczestnikami powstała strona  www.wave.mlap.hu. Językiem   komunikacji podczas realizacji projektu jest język angielski.

Dziennik elektroniczny LIBRUS