|
„Newton też był uczniem” - program akademickiego wsparcia szkolnego ruchu naukowego
Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, jako jedna z ośmiu szkół województwa zachodniopomorskiego, zostało zakwalifikowane do udziału w projekcie realizowanym przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Newton też był uczniem” - program akademickiego wsparcia szkolnego ruchu naukowego. Projekt będzie realizowany przez trzy lata i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach EFS.
W projekcie "Newton też był uczniem" uczestniczą dwadzieścia cztery szkoły z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego (11 z woj. wielkopolskiego, 8 z zachodniopomorskiego i 5 z lubuskiego), które zostały wybrane przez Uniwersytet do współpracy, spośród wszystkich zgłoszonych w czasie otwartej rekrutacji. Szkoły były wybierane wg następujących kryteriów (nie decydowała kolejność zgłoszeń):
1) liczba laureatów i finalistów olimpiad: biologicznej, chemicznej, fizycznej, informatycznej i matematycznej z ostatnich pięciu lat,
2) dotychczasowa współpraca szkoły z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, 3) udział szkoły w innych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wymienione kryteria świadczą o wysokim poziomie zakwalifikowanych szkół.
Cel główny projektu to: wzrost wiedzy i umiejętności uczniów liceów ogólnokształcących województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnej.
Cele szczegółowe:
- rozbudzenie zainteresowań naukami matematyczno-przyrodniczymi oraz informacyjnymi,
- rozwinięcie interdyscyplinarnego podejścia do przedmiotów matematyczno - przyrodniczych oraz informatycznych,
- wdrożenie modelu intensywnej współpracy liceów ogólnokształcących z wyższymi uczelniami.
Już od listopada 2010 r. piętnastu uczniów klas pierwszych LO, członków Szkolnego Koła Naukowego, uczestniczyć będzie w zajęciach pozalekcyjnych z biologii, chemii, fizyki, matematyki i informatyki, prowadzonych przez pracowników naukowych czterech wydziałów UAM - Wydziału Biologii, Wydziału Chemii, Wydziału Fizyki, oraz Wydziału Matematyczno - Informatycznego, a także przez nauczycieli naszej szkoły specjalizujących się w nauczaniu przedmiotów ścisłych.
Oprócz zajęć pozalekcyjnych w szkole, każdego roku uczniów czekają 4 wyjazdy do UAM, gdzie korzystając z laboratoriów i pracowni naukowych Uniwersytetu będą prowadzili eksperymenty, obserwacje, analizy, konstruowali modele i tworzyli symulacje naukowe, pod kierownictwem wybitnych naukowców.
Kluczowym punktem programu będą pięciodniowe letnie warsztaty „Jestem naukowcem” prowadzone w czasie wakacji po pierwszej i po drugiej klasie. Warsztaty odbywać się będą na Uniwersytecie z dostępem do znakomicie wyposażonych laboratoriów, pracowni komputerowych, bibliotek itd. Warsztaty „Jestem naukowcem” skoncentrowane na wybranym zagadnieniu naukowym będą prowadzone metodą projektu i umożliwią uczniowi aktywne uczestnictwo we wszystkich etapach charakterystycznych dla pracy naukowej.
Bardzo ciekawy program zajęć naukowych skupia się na trzech hasłach przewodnich, wspólnych dla wszystkich przedmiotów: WODA, EKOSYSTEM, EWOLUCJA, widzianych z perspektywy różnych nauk matematyczno - przyrodniczych.
30 września 2010 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Ryszarda Naskręckiego rozpoczęła się konferencja metodyczno – organizacyjna dla Dyrektorów i Opiekunów Szkolnych Kół Naukowych zakwalifikowanych do programu wsparcia szkolnego ruchu naukowego „NEWTON TEŻ BYŁ UCZNIEM”. Podczas trzydniowej konferencji pracownicy naukowi UAM zaprezentowali projekt, przedstawili jego organizację i wymogi formalne. Opiekunowie Szkolnych Kół Naukowych wzięli udział w wykładach, zapoznali się ze spojrzeniem matematyków, informatyków, fizyków, biologów i chemików na program merytoryczny projektu, uczestniczyli w pokazach doświadczeń z fizyki i chemii oraz odwiedzili pracownie naukowe i dydaktyczne Wydziałów Matematyki i Informatyki, Biologii, Chemii i Fizyki.
Cieszymy się bardzo, że nasza szkoła została zakwalifikowana przez UAM do współpracy, ponieważ uczniowie uczestniczący w projekcie będą mieli możliwość nie tylko pogłębienia wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, ale szczególną szansę na rozwój swoich pasji i zainteresowań naukowych.
Opiekunem Szkolnego Koła Naukowego jest mgr Anna Krzemińska, a jego członkami uczniowie klas pierwszych LO o kierunku matematyczno-ekonomicznym i ogólnym: P. Bierka, M. Drewniak, M. Jarząb, A. Jesionek, J. Kałduńska, M. Kłapouch, A. Kowalczyk, D. Krzosek, P. Lorenc, M. Majchrzyk, K. Małysa, M. Pietrzak, P. Soska, M. Szajnowski, K. Zgoda.
Więcej informacji można o projekcie uzyskać na stronie internetowej: www.newton.amu.edu.pl
|