Kontakty z nauczycielami

Ostatnia wizyta partnerów z Anglii w Chojnie

W dniach od 5 do 8 czerwca 2011 r. gościliśmy delegację uczestników projektu z Anglii. Obecni byli przedstawiciele z Dorset County Council, Gryphon School z Sherborne oraz Stowarzyszenia Douzelage z Sherborne ze strony angielskiej.
Pierwszy dzień wizyty gości z Anglii rozpoczął się spotkaniem z panią Dyrektor Adrianą Salamończyk oraz przedstawicielami polskiej części zespołu projektu Comenius Regio. Angielscy partnerzy obejrzeli prezentację multimedialną na temat funkcjonowania i działalności szkoły oraz zwiedzili budynki szkoły.

Przed południem goście udali się do Centrum Kultury w Chojnie na spektakl „Historia Tarzana” w wykonaniu uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnie. Partnerzy z Anglii byli zachwyceni grą aktorów, ich strojami i pełnym profesjonalizmem wykonanego przez nich przedstawienia. Tuż po przedstawieniu goście zwiedzili Kościół Mariacki, jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce. Z tarasu widokowego na wieży kościelnej podziwiali panoramę Chojny i okolic.
Popołudnie spędzone zostało w polsko-angielskim gronie zespołu Comenius Regio w Parku Dendrologicznym w Przelewicach. Natomiast wieczorem spędziliśmy czas na wspólnej kolacji w restauracji Piastowska.

W dniu 7 czerwca odbył się wyjazd do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gryfinie. Gości przywitali  Wicestarosta Gryfiński Jerzy Miler i dyrektor poradni pani Jolanta Majewska. Pani dyrektor omówiła, w jaki sposób udzielają pomocy dzieciom potrzebującym lub skierowanym na badania np. logopedyczne.  Następnie wszyscy mieli możliwość zwiedzenia placówki. Anglicy mogli zobaczyć jak pedagodzy pracują z dziećmi, wzruszający był widok pracy małego Pawełka, który bardzo starał się, by jak najlepiej wykonać powierzone jemu zadanie. Po wizycie w poradni przedstawiciele ZSP Nr 1 w Chojnie wraz z panią dyrektor Adrianą Salamończyk i gośćmi z Anglii pojechali do Kuratorium Oświaty w Szczecinie, tam odbyło się spotkanie z I Zachodniopomorskim Wicekuratorem panią Marią Borecką. Pani Kurator powitała wszystkich serdecznie i dokładnie przedstawiła funkcje i zadania Kuratorium. Goście byli bardzo zainteresowani naszym systemem oświaty, pytali m.in.. o dotacje od państwa dla szkół prywatnych, czy kościół ma wpływ na decyzje podejmowane w zarządzaniu szkołą i w jakie stypendia otrzymują uczniowie.  Następnie pani dyrektor Adriana Salamończyk omówiła projekty realizowane w ZSP Nr 1 w Chojnie i przedstawiła prezentację z dokładnym opisem realizacji projektu „Różnice motorem zmian” w ramach programu Comenius Regio.

Po spotkaniu w Kuratorium Oświaty zaproszeni goście z Anglii udali się na krótką wycieczkę po Szczecinie, gdzie mogli zapoznać się z historią i zabytkami miasta. Zobaczyli m.in. teren Starego Miasta, Bramę Królewską, Książnicę pomorską,  Bramę  Portową,  Pomnik Sediny, Pałac pod Globusem i Wały Chrobrego.

Po powrocie do Chojny w Restauracji Piastowska odbyła się uroczysta kolacja dla naszych gości z Anglii, dyrekcji szkoły, nauczycieli, zespołu odpowiedzialnego za realizację projektu Comenius Regio, Zarządu Powiatu Starostwa Gryfińskiego oraz członków Stowarzyszenia Douzolage w Chojnie. Kolacja rozpoczęła się koncertem kwintetu z Filharmonii Szczecińskiej.

Podczas kolacji dyrektor Gryphon School w Sherborne pan Steve Hillier, serdecznie podziękował za miłą współpracę pomiędzy partnerskimi szkołami. Podsumowując Projekt Comenius Regio wskazał, że chociaż projekt jest pod nazwą „Różnice motorem zmian”, to tak naprawdę nasze szkoły w działaniach i priorytetach są bardzo podobne do siebie, ponieważ najważniejszy zawsze pozostaje uczeń.

Kolejnego dnia, po pożegnaniu gości przez Panią Dyrektor oraz podziękowaniu za przemiłą wizytę goście z Anglii i delegacja nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie udali się do Berlina. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie stolicy Niemiec. Pogoda nie dopisała, ponieważ padał deszcz. Zdecydowaliśmy się na dwugodzinny przejazd autokarem po mieście i tym sposobem udało nam się zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca m.in. Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną, przejście graniczne Checkpoint Charlie Reichstag, Kolumnę Zwycięstwa.

Następnie późnym popołudniem pożegnaliśmy na lotnisku naszych przyjaciół z Anglii. Rozstanie odbyło się w smutnej atmosferze, ale z nadzieją na ponowne spotkanie...

Kamila Góra
Anna Dubik – Galicka