|
Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy
W naszej szkole w dniach 13.04 – 15.04.2011 r. miało miejsce długo oczekiwane szkolenie, którego celem było nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie było skierowane do uczniów skupionych w Szkolnym Klubie Honorowych Dawców Krwi. Okazało się jednak, że szkolenie zainteresowani byli inni uczniowie oraz spora grupa nauczycieli. W rezultacie do uczestnictwa w szkoleniu zapisało się siedemdziesięciu uczniów i czterdziestu nauczycieli. Termin szkoleń zbiegł się z terminem próbnych egzaminów maturalnych dla klas II LO i III TZ w związku z tym część nauczycieli i uczniów było zaangażowanych w egzamin co spowodowało potrzebę skorygowania planu zajęć szkolenia tak aby wszyscy chętni mogli uczestniczyć w szkoleniu. Całe to przedsięwzięcie przeprowadziło nieodpłatnie Centrum Edukacyjne Solomon Pana Przemysława Cieślaka.
Szkolenie podzielono na trzy bloki tematyczne w każdym dniu inny. Pierwszego dnia był przedstawiony obszar prawny, moralny i etyczny udzielania lub nie udzielania pierwszej pomocy oraz film o różnych zdarzeniach powodujących obrażenia ciała. Tą część prowadzili Panowie Jacek Kłapouch i Przemysław Cieślak. Przedstawiono nam co przepisy prawne na nas nakładają jak mamy się zachować w sytuacjach ekstremalnych.
Drugi dzień szkolenia był poświęcony konkretnym przypadkom takim jak: złamania kończyn w tym otwarte, zwichnięcia stawowe, oparzenia, urazy głowy, skaleczenia, rany kłute, odmrożenia, itp. Uczestnicy szkolenia zapoznani zostali z techniką i sposobami zaopatrywania medycznego poszkodowanych w/w przypadkach. Ćwiczono swoje umiejętności na „pozorantach”, którymi byli Panowie prowadzący zajęcia. W tej części jako ekspert uczestniczyła nasza Pani pielęgniarka Wanda Nużyńska.
Trzeci i ostatni dzień zajęć dotyczył sposobów przywracania czynności życiowych człowieka (przywracania krążenia krwi i oddechu), technik transportowania bezpiecznego osoby poszkodowanej, zabezpieczania wypadku, itp. Tą część zajęć prowadził ratownik medyczny Pan Ernest Rąpała. Do ćwiczeń wykorzystano 3 fantomy szkolne. Uczestnicy szkolenia stwierdzili, że masarz serca wymaga dużych umiejętności oraz ogromnego wysiłku fizycznego.
Całe szkolenie pokazało, iż nasza wiedza i umiejętności były skromne, jednak po zakończeniu umiemy pomóc innym osobom w sytuacjach zagrożenia. Prowadzący zajęcia wykazali się wielką kompetencją merytoryczną. W związku z powyższą należą się wyrazy wdzięczności za trud, czas poświęcony zwłaszcza, że szkolenie przeprowadzono nieodpłatnie Panom: Przemysławowi Cieślakowi, Jackowi Kłapouchowi, Ernestowi Rąpale oraz Pani Wandzie Nużyńskiej. Wyrazy wdzięczności również należą się współorganizatorom tego przedsięwzięcia: Pani Sylwii Łozinskiej oraz Małgorzacie Limanówce.
Aleksander Lizak
|