|
Uroczyste obchody Święta Szkoły 2011
Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad wraca dziś.
Pamięć o tych, których nie ma …
Obchody patronalnego święta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, jak co roku, odbyły się w duchu wspomnień poległych około dwóch tysięcy żołnierzy, w tym ppor. Ryszarda Kuleszy, którzy zginęli podczas krwawego forsowania Odry w okolicach Siekierek i Gozdowic w kwietniu 1945 r. Pamięć żołnierzy poległych podczas przeprawy młodzież szkoły wraz z nauczycielami uczciła również uczestnicząc 16. kwietnia w uroczystościach w Siekierkach, które odbyły się z udziałem kombatantów, władz wojewódzkich i samorządowych oraz Kompanii Reprezentacyjnej 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Podczas tych uroczystości w intencji poległych żołnierzy odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Delegacja młodzieży złożyła kwiaty na cmentarzu w Siekierkach, pod pomnikiem upamiętniającym ofiarę i poświęcenie żołnierzy.
Główna część szkolnych obchodów uroczystości rozpoczęła się 20. kwietnia o godz. 1200 w sali gimnastycznej uroczystą akademią, na którą zaproszono wielu gości. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Dyrektor Adriana Salamończyk. Na wstępie wyraziła radość z faktu, że swoją obecnością zaszczycili obchody Święta Patronów znakomici goście: Starosta Powiatu Gryfińskiego - Pan Wojciech Konarski, Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego - Pan Jerzy Miler, Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski – proboszcz parafii Św. Trójcy w Chojnie, Kapitan Miłosz Gładyś – oficer 5 Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach, Przewodniczący Rady Rodziców – Pan Władysław Misiewicz, byli nauczyciele i pracownicy szkoły.
W okolicznościowym przemówieniu Pani Dyrektor wspomniała, że spotykamy się, aby ocalić od zapomnienia żołnierzy, których mogiły znajdują się na cmentarzu w Siekierkach. Aby nadać sens przeżywanym w tych dniach uroczystościom, takim dniu jak dzisiaj, jak dzień pamięci tragedii smoleńskiej, w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II, warto zatrzymać się myślą nad sobą, wzbudzić refleksję nad swoim życiem, aby je godnie i dobrze przeżyć.
Po bardzo cennej wypowiedzi Pani Dyrektor głos zabrał Starosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski. W swoim przemówieniu skierował naszą myśl ku tym wszystkim, którzy tworzyli tę szkołę, jej klimat oraz pozwolił spojrzeć refleksyjnie - 60 lat wstecz na ludzi, którzy złożyli ofiarę krwi, abyśmy mogli wzrastać w wolności i docenić obecnie każdy jej dzień. Podziękował za realizację zadań całej społeczności szkolnej, złożył świąteczne życzenia, a tegorocznym maturzystom życzył dobrych wyników na egzaminach.
Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski w swoim przemówieniu wyraził uznanie, że szkoła pielęgnuje pamięć o bohaterach spod Siekierek, że obok wiedzy, którą dostarcza swoim wychowankom uczy ich miłości do ojczyzny, bycia świadomym swej tożsamości narodowej.
Ksiądz Prałat wspomniał również, że szkoła wpisała się w historię tych ziem, jej mury opuściło wiele wspaniałych osobowości. Z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Chrystusa życzył ich radosnego i duchowego przeżycia.
Następnie Kapitan Miłosz Gładyś złożył podziękowanie za zaproszenie na uroczystość oraz odczytał życzenia dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach.
Po przemówieniach nastąpił ważny moment uroczystości – zmiana pocztu sztandarowego Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów spod Siekierek. Ceremoniał przekazania sztandaru poprowadził nauczyciel mgr Krzysztof Pośniak, który m. in. przypomniał skład odchodzącego oraz nowego pocztu sztandarowego.
Zgodnie z tradycją szkoły w dniu jej święta nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w konkursach szkolnych, w tym roku szczególnie licznych, ponieważ część z nich odbyła się pierwszego dnia kalendarzowej wiosny w związku z ogłoszonym przez MEN „Rokiem odkrywania talentów”.
Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy do spraw organizacyjno – prawnych p. Grażyna Karolska oraz Nadinspektor Okręgowej Inspekcji Pracy do spraw budownictwa p. Ireneusz Furmański wręczyli nagrody za udział w konkursie „Dobre praktyki na placu budowy”. Jednocześnie złożyli podziękowania na ręce p. Dyrektor za dotychczasową współpracę, coroczne zaangażowanie uczniów do udziału w konkursach organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy i w związku ze świętem szkoły złożyli najserdeczniejsze życzenia.
Od roku 2006 ZSP Nr 1 w Chojnie uczestniczy w projektach mobilności z programu Leonardo da Vinci, dzięki którym uczniowie Technikum Zawodowego w zawodzie technik hotelarstwa mają możliwość odbywania obowiązkowej praktyki zawodowej w hotelach w Anglii i Niemczech. Autor i koordynator tego projektu, nauczyciel języka angielskiego mgr J. Cezary Salamończyk, uroczyście wręczył dwunastu uczennicom dokument Europass Mobilność w języku polskim i angielskim, dokumentujący odbycie stażu za granicą.
Zwieńczeniem patronalnej uroczystości był montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez młodzież przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli – mgr Edyty Krupy – Nadolny oraz mgr Hanny Leszczyńskiej. Montaż poetycko – muzyczny w połączeniu z elementami tańca nawiązywał do motta tegorocznej uroczystości. Były to niezwykłe chwile, pełne autentycznych emocji występujących osób, co czyniło występy jeszcze bardziej prawdziwe i wprowadzało uczestników akademii w nastój zadumy i przemyśleń, wzruszeń związanych z bohaterstwem tych, którzy walczyli za nasz kraj, zachęcały do pielęgnowania patriotyzmu nie tylko w święta, ale i na co dzień. Cisza i ukradkiem wycierane łzy wzruszenia były, oprócz końcowych braw, prawdziwym podziękowaniem za tę część uroczystości.
Tegoroczne uroczystości były pięknym i swoistym wydarzeniem. Były piękną lekcją historii, szansą do kształtowania świadomości narodowej i pokazania swych talentów przez młodzież. Podziękowania należą się wszystkim, którzy wykazali zaangażowanie w obchody Święta Patronów Szkoły. Pieczołowicie pielęgnowana pamięć o tych którzy przebyli trwającą niemal dwa lata wędrówkę z dalekich Sielc nad Oką i spoczęli na cmentarzu w Siekierkach jest swoistym hołdem tysiącom poległych za wolność naszej ojczyzny.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na naszą uroczystość, za życzenia, pamięć, wspólne chwile … już dziś zapraszamy za rok, aby wspólnie pielęgnować
Pamięć o tych, których nie ma
Bo nie wszystkim pomógł los.
Wrócić z leśnych dróg,
Gdy kwitły bzy.
W szczerym polu biały krzyż,
Nie pamięta już, kto pod nim śpi …
|