Kontakty z nauczycielami

„Przyłącz się do Szkolnego Klubu Wolontariusza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie!!!”

Na pewno nie każdy z nas wie, kim tak naprawdę jest wolontariusz, czym się zajmuje   i jakie są jego zadania. W dzisiejszym świecie wiele mówi się o wolontariacie, chociażby przez takie akcje, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Podziel się Posiłkiem i wiele innych, które nagłaśniają media. Przekonanie, że z działalności wolontariackiej  nie czerpie się żadnych korzyści jest bardzo mylne. Każdy wolontariusz, który pomaga z potrzeby serca i z własnej, nieprzymuszonej woli, otrzymuje naprawdę wiele!!! Każdy z nich posiada ogromną satysfakcję, poczucie własnej wartości i pomimo tego, że życie może wydawać się szare, nawet najkrótsza chwila spędzona z osobą, która cię potrzebuje sprawia, że świat nabiera barw.

Nasza aktywna praca w wolontariacie rozpoczęła się, gdy zawitałyśmy w progach ZSP Nr 1 w Chojnie. Wcześniej widząc osoby niepełnosprawne na ulicach naszego miasta, przechodziłyśmy obok nich obojętnie. Nie zdawałyśmy sobie sprawy z tego, jak bardzo możemy im pomóc. Nigdy nie sądziłyśmy, że kiedyś będziemy tak aktywnie im pomagać, i że może nam to sprawiać tyle przyjemności i radości. Dziś, wiedząc, jak ważne jest wsparcie udzielane osobom potrzebującym, staramy się z całych sił włączyć w akcje prowadzone przez Szkolny Klub Wolontariusza i nie tylko, ponieważ działamy także jako niezrzeszeni wolontariusze. Rozpoczynając nasz  pierwszy wolontariat uczęszczałyśmy do  Domu Pomocy Społecznej w Moryniu, gdzie uczyłyśmy się pracy z chorymi. Osoby niepełnosprawne każdego dnia przyjmowały nas z ogromną miłością i radością. Choć mają one tak niewiele, są całkowicie uzależnione od innych, często nie potrafią chodzić, bądź też mówić,  ich uśmiech, gest, czasem zwykłe, choć z wielkim trudem wypowiedziane słowo, dają tak dużo, że nie sposób tego opisać. Satysfakcji  możemy doświadczyć nie tylko przebywając z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, ale także biorąc udział w wielu innych działaniach wolontariatu: odwiedzając chorych, samotnych, starszych, a także odwiedzając dzieci w domach dziecka, hospicjach itp. Aktywne działania w wolontariacie pozwalają na lepsze stosunki z ludźmi i umacnianie wiary w siebie, swojej duchowej wartości. Przebywanie z ludźmi, którzy potrzebują naszej obecności, dostarcza mnóstwo energii i zapału do twardego stąpania po ziemi i żadne problemy, które spotykamy na drodze życia nie są niemożliwe do rozwiązania. Dzięki tym spotkaniom dostrzegamy, że mamy mnóstwo powodów do tego, aby być szczęśliwymi, pełnymi radości, uśmiechu i optymizmu!
     Wolontariat daje taką satysfakcję, jak nic innego! Większość naszych rówieśników uważa to za bezsens, marnowanie wolnego czasu, bo przecież można wejść na „Demotywatory”, odwiedzić wirtualnych znajomych na „Facebook’u” czy „Naszej-Klasie”, tracąc potrzebę bezpośredniego z nimi kontaktu. Należy pamiętać, że wolontariat to pewna forma pracy,        o czym nie wolno zapominać. Jako wolontariusze mamy wiele obowiązków, których nie możemy zaniedbywać. Taka „praca” z pewnością zaowocuje w przyszłości. Nauczy wielu nowych umiejętności i dystansu do siebie.
     Wolontariat był i nadal jest furtką do odkrywania własnych wartości, zalet
i predyspozycji. W związku z tym wszystkich serdecznie zapraszamy do angażowania się w pomoc innym, ponieważ, to naprawdę daje dużo satysfakcji i nadaje sens życiu. Myślę, że wielu ma w sobie pragnienie niesienia pomocy. To naprawdę nie jest nic trudnego, a w zamian za spędzanie czasu z osobami, które tego potrzebują, otrzymacie wiele radości i wyjątkowej miłości!

Martyna Pietrzak i Marta Rogala
(Szkolny Klub Wolontariusza
            przy ZSP Nr 1 w Chojnie)

Człowiek tyle jest wart ile może dać drugiemu.

Dziennik elektroniczny LIBRUS