ZUT

Projekt „Postaw na młodzież – Europejski Tydzień Młodzieży”

Od 6 maja 2013 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie nieformalna grupa młodzieży – „Aktywiści” realizuje projekt „Postaw na młodzież – Europejski Tydzień Młodzieży”, finansowany przez FRSE, program  Młodzież w działaniu. Projekt zakończy się 8 sierpnia 2013 r. Jest to inicjatywa młodzieżowa, która ma na celu promocję aktywności obywatelskiej młodych ludzi, a w szczególności obywatelstwa europejskiego oraz promocję współpracy europejskiej w zakresie problematyki i działań  młodzieżowych. Główne działania projektu zostały zrealizowane w dniach 26.05. – 02.06. 2013 r. i powiązane były z obchodami Europejskiego Tygodnia Młodzieży.

Młodzież przeprowadziła dwie debaty oraz happening. Brała też udział w sesji Rady Powiatu w Gryfinie i  sesji Rady Miejskiej w Chojnie. Pierwsza debata z udziałem Pana Norberta Oleśkowa, radnego Rady Miejskiej w Chojnie, odbyła się 27 maja. Debatę poprowadzili uczniowie klasy 3 TI: Wojciech Łukomski i Adam Szurgociński. Głównymi tematami debaty była możliwość uzyskania zatrudnienia  w regionie, a także możliwości spędzania wolnego czasu przez młodzież.

Druga debata,   z udziałem pracowników Banku PKO S.A w Chojnie, odbyła się 29 maja. Była to bardzo pouczająca rozmowa na temat wprowadzenia waluty Euro w Polsce, okraszona znakomicie przygotowaną przez Panią Ewę Turkiewicz prezentacją, z komentarzami Dyrektora Banku PKO S.A. w Chojnie, Pani Anny Małysy. Poprzez udział w debatach młodzież promowała swoją aktywność obywatelską oraz zainteresowanie problematyką europejską. 28 maja odbył się happening promujący Unię Europejską. Młodzież barwnym korowodem przemaszerowała na plac przed Centrum Kultury w Chojnie, gdzie bawiła się w układanie puzzli mapy  Europy i flagi Unii Europejskiej, oraz odsłuchała Hymn Unii Europejskiej. Dodatkową atrakcją happeningu był sesja zdjęciowa z jej organizatorami, przebranymi w stroje europejskie.

W drodze powrotnej, wszyscy uczestnicy happeningu przebrani w koszulki i czapki promujące projekt, przemaszerowali głównymi ulicami miasta. „Aktywiści” sprawili ogromną niespodziankę również dzieciom z Przedszkola Miejskiego w Chojnie. W barwnych strojach odwiedzili grupę sześciolatków, z którymi przeprowadzili mini konkurs wiedzy o Europie i obdarowali dzieci balonami. Ta wizyta sprawiła radość nie tylko przedszkolakom.

Realizując założenia projektu, „Aktywiści” nie tylko zaangażowali się w sprawy społeczne gminy, ale też z powodzeniem zachęcili do tego sporą część swoich znajomych. Wspólnie z kolegami, poprzez happening i uczestniczenie w sesji Rady Miejskiej w Chojnie i sesji Rady Powiatu w Gryfinie, promowali projekt „Młodzież w działaniu”. Pokazali że młodzi ludzie nie są obojętni na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu i nie przyglądają się temu biernie.  Przygotowania do projektu obejmowały m.in. projektowanie  ulotki, banerów, newslettera, sporządzanie pism urzędowych, jak również kształtowanie umiejętności występów publicznych i prowadzenia debat. Wszystkie te czynności wykonywała młodzież, ucząc się tych przydatnych w dorosłym życiu umiejętności. Właśnie taki był zamysł  projektu – nauka przez doświadczenie.

Paulina Bratkowska,
uczennica kl. 3 TH