|
Biwak w Warszawie
w ramach współpracy ZSP Nr 1 w Chojnie z Akademią Obrony Narodowej
Z niecodzienną inicjatywą wystąpiła Akademia Obrony Narodowej, organizując
w dniach 16-19.05.2013r. biwak klas mundurowych z całej Polski, w którym uczestniczyli także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. Pierwszy w historii tego typu zlot młodzieży, był możliwy dzięki pomysłowi rektora-komendanta AON gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa. Biwak łączył w sobie charakter edukacyjny, sportowo-rekreacyjny
i patriotyczny. Łącznie w biwaku wzięło udział 2000 uczniów. Gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne jakim była impreza rozpoczęła się w czwartek, kiedy to różnymi środkami lokomocji, z całej Polski do Rembertowa zaczęli napływać uczniowie. Na miejscu czekali na nich opiekunowie wydelegowani z Akademii Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej, którzy z wielkim zaangażowaniem pomagali w czasie całego biwaku a tego dnia w przydzieleniu właściwego sektora na polu biwakowym. Po rozlokowaniu, dla uczniów przygotowana została na placu apelowym uczelni -dyskoteka „pod gwiazdami”, rekompensująca wszystkim trudy podróży.
Następnego dnia, po pobudce o tradycyjnej w wojsku godzinie 6:00, porannej toalecie i śniadaniu nastąpił wyjazd uczestników na Plac Piłsudskiego. W kilku kolumnach, eskortowanych przez żandarmerię i policję uczniowie sprawnie i szybko przejechali na miejsce obchodów największych świąt i uroczystości państwowych w Warszawie. Tam
w cieniu ogrodu saskiego, pogrupowani w kolumny oczekiwali na rozpoczęcie uroczystości. Uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10:00. Właśnie wtedy na uroczystość przybył minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, który po odebraniu meldunku od rektora AON gen. Packa, przemaszerował przed frontem stojących na placu uczniów, pozdrawiając ich. Po przemowach, w których podkreślano patriotycznego ducha młodzieży, przyszedł czas na złożenie kwiatów przez przedstawicieli uczelni, ministerstw, a także przedstawicieli nauczycieli i uczniów. Następnie zgromadzeni uczniowie, po zmianie szyku na czwórkowy, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego rozpoczęli defiladę, dumnie niosąc tablice informacyjne z nazwami szkół, które reprezentowali. W tym czasie zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się z jakich szkół w Polsce uczniowie przemaszerowali przed nimi, co uroczyście wyrecytował prowadzący uroczystość ppłk Marek Szewczyk. Na zakończenie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a także dalsza tego dnia część atrakcji, polegająca na zwiedzaniu wybranych miejsc w stolicy.
Uczniowie ZSP Nr 1 w Chojnie mogli więc obejrzeć zbiory Muzeum Wojska Polskiego, w tym. m. in. myśliwiec Mig-29, drugowojenny czołg Sherman, na którym walczyła Brygada Pancerna gen. Maczka, ale też jednostki Armii Czerwonej zajmujące Chojnę w 1945 roku. Ciekawym eksponatem w zbiorach muzeum była unikatowa, wrześniowa tankietka TKS, a także wyposażenie rycerzy/żołnierzy na przestrzeni wieków. Kolejnym etapem zwiedzania Warszawy była wizyta na Stadionie Narodowym, który wywarł duże wrażenie na wszystkich uczestnikach. Po wielu tego dnia atrakcjach przyszedł czas na powrót do Rembertowa, gdzie po posiłku odbył się cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Można było więc porozmawiać z uczestnikami misji w Afganistanie, Czadzie, Iraku, żołnierzami sił specjalnych, a także z wiceministrem Obrony Narodowej, który komplementował młodzież zachęcając do jeszcze większego wysiłku, a także opowiadał o swoich pasjach związanych z wojskowością. Na wieczór przyszedł czas na plenerową projekcję filmu, przedstawiającego dotychczasowy przebieg biwaku.
W piątek dzień rozpoczął się od prezentacji oferty edukacyjnej uczelni wojskowych. Swoje stanowiska przygotowały m. in. AON, Wyższa Oficerska Szkoła Sił Powietrznych, Akademia Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Wojskowa Akademia Techniczna. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać z pracownikami naukowymi oraz studentami wojskowych uczelni, dopytując o kryteria przyjęć na wybrane kierunki.
Duże wrażenie zrobiła prezentacja funkcjonującego na terenie AON-u, jednego z najnowocześniejszych w Europie Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, gdzie prowadzi się gry wojenne, wspomagające realne ćwiczenia na poligonach.
Przed południem uczestnicy zlotu ponownie w kolumnie autokarowej, udali się do pobliskiej Wesołej, gdzie stacjonuje 1 Brygada Pancerna. Tam miała miejsce prezentacja sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki, a także Policji i Żandarmerii Wojskowej. Na wystawie statycznej można było zobaczyć całą gamę sprzętu wojskowego. Od podstawowego czołgu bojowego polskiej armii PT-91 Twardy, ręcznego zestawu przeciwlotniczego Grom na najnowszych polskich karabinach wyborowych Alex i Thor. Najciekawiej przebiegał pokaz dynamiczny z udziałem 2 czołgów PT-91, które przemieszczając się po pasie taktycznym wzbijały tumany kurzu, a także stawiały zasłonę dymną. Po powrocie do akademii odbyły się zawody sportowe. Uczniowie rywalizowali w 3 grupach pn. Waleczni Wikingowie, Sprawni jak żołnierze oraz Mundial Rembertów 2013. Najlepsi otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Wieczorem nastąpił niespodziewanie kulminacyjny punkt programu biwaku - ogniobranie, czyli ognisko połączone ze śpiewem pieśni wojskowych i harcerskich. Uczniowie zgromadzili się przy ognisku w oczekiwaniu na najważniejszego Gościa. Okazało się, że obecnością swoją uczestników mityngu zaszczycił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Pan Prezydent razem z generałem Packiem, rektorem AON-u, aktywnie włączyli się do śpiewanych przez uczniów piosenek i pieśni, wzbogacając spotkanie wspomnieniami i refleksjami. Nie straszne okazywały się nawet chmary komarów, które uprzykrzały biwakowiczom wieczór. Na zakończenie Prezydent wyraził swoje poparcie dla idei tworzenia klas mundurowych w Polsce, a także zaprosił wybrane klasy do Belwederu. Generał Pacek zaprosił natomiast uczniów do uczestnictwa w kolejnym biwaku, w następnym 2014 roku. W niedzielę rano przyszedł czas na powrót do Chojny. Uczniowie wracali pełni wrażeń, naładowani pozytywną energią, myśląc już kolejnych przedsięwzięciach związanych z wojskiem.
Program biwaku
mgr Marek Bednarz –
koordynator współpracy ZSP Nr 1 w Chojnie z 5 Pułkiem Inżynieryjnym w Podjuchach
i Akademią Obrony Narodowej w Warszawie.
|