Dzień Geografa na Uniwersytecie Szczecińskim
We wtorek, 23 kwietnia 2013 roku pojechaliśmy na szkolną wycieczkę do Szczecina, gdzie na Uniwersytecie Szczecińskim uczestniczyliśmy w Dniu Geografa. Na wydziale Nauk o Ziemi, zorganizowane zostały zajęcia otwarte dla młodzieży zainteresowanej naukami geograficznymi. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w następujących zajęciach laboratoryjnych: Pomiary na ćwiczebnej wydmie, Cyfrowy świat w 3D, Geocaching, Wirtualny globus, Świat okrzemek oraz wykładzie: Sycylia – kraj filozofów, wina i mafii.
Pomiary na ćwiczebnej wydmie – ćwiczenia terenowe na podwórku Wydziału Nauk o Ziemi przy użyciu sprzętu geodezyjnego prowadził mgr Krzysztof Skrzypiński.
Pan magister zaprezentował nam, na czym opiera się praca geomorfologii morskiej i na czym polegają pomiary geodezyjne niwelatorem. Mogliśmy sami dokonywać pomiarów danych punktów terenu. Jednak chyba największą frajdę sprawił nam pomarańczowy, terenowy Żuk, do którego pan Krzysztof pozwolił wsiąść, a nawet udowodnił nam, że samochód działa, odpalając go.
Sycylia – wyspa filozofów, wina i mafii – wykład dotyczący historii i budowy geologicznej wyspy prowadził dr Zbigniew Głąbiński. Przedstawił w tym wykładzie swoją wycieczkę po Sycylii, wplatając w nią aspekty historyczne, kulturowe i geograficzne wyspy. Wykład wszystkim bardzo się podobał, zawierał dużą ilość istotnych i ciekawych dla nas informacji.
Cyfrowy świat w 3D – warsztaty w pracowni komputerowej z zakresu Geograficznych Systemów Informacyjnych prowadził dr Paweł Terefenko. Był to chyba najciekawszy punkt wycieczki. Pod okiem opiekuna pracowaliśmy na specjalnym programie graficznym ArcGIS, stworzonym do przedstawienia pomiarów geodezyjnych komputerowo w 3D. Pan Paweł ukazywał nam obszerne funkcje i możliwości programu, tworzyliśmy mapę 3D realnego wycinka terenu Polski.
Niemałym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty prowadzone przez mgr Jacka Rudewicza pt. „Wirtualny globus”, na których pracowaliśmy z programem „Google Earth”. Program w dokładny sposób ukazywał obraz miasta z perspektywy zwykłego człowieka. W ten sposób nigdy nie będąc w Stanach Zjednoczonych czy Indiach z łatwością mogliśmy śledzić każdą ulicę, dowolnie wybrany przez nas obszar.
Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach laboratoryjnych pt. „Świat okrzemek” prowadzonych przez dr Jakub Witkowskiego i mgr Marcina Wronieckiego oraz zabawie terenowej Geocaching(z wykorzystaniem stacji GPS) prowadzonej przez mgr Pawła Andrzejewskiego.
Wyjazd okazał się bardzo ciekawą lekcją geografii, pozwolił zobaczyć jak wyglądają zajęcia na uczelni, poczuć klimat studenckiego życia.
Mikołaj Dumicz(kl. I b) i Jacek Szopik(kl. II b)
|