ZUT

Obchody Święta 5 Pułku Inżynieryjnego

Ze sporym rozmachem obchodzone było tegoroczne Święto 5 Pułku Inżynieryjnego w  Szczecinie Podjuchach, przypadające 8 maja. Na zaproszenie dowódcy jednostki, płk.  dypl. Jacka Kwiatkowskiego, w uroczystościach wzięli udział uczniowie klasy II c z ZSP Nr 1 w Chojnie. Szkoła od kilku lat współpracuje z tą jednostką wojskową.

sdc13987u

W programie obchodów zaplanowano uroczystą mszę świętą w intencji żołnierzy jednostki oraz uroczysty apel połączony z defiladą pododdziałów, w tym pokaz dynamiczny sprzętu. Dowódca w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. rys historyczny oraz współczesne wyzwania stojące przed podległą sobie jednostką. Podczas apelu odznaczono i wyróżniono żołnierzy oraz pracowników cywilnych.W obchodach uczestniczyli również dowódcy innych jednostek inżynieryjnych w Polsce. Po przemowach oraz wręczeniu wyróżnień odbył  się  krótki pokaz walki wręcz, następnie żołnierze pułku przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej brygady, przeformowali szyk do defilady. Otwierał ją przemarsz pododdziałów 5 Pułku oraz przejazd pojazdów gąsienicowych oraz ciężarowych. Można było  podziwiać m. in.: przejazd mostu na podwoziu czołgowym BLG-67 m, transportera gąsienicowego MLTB, amfibii PTS oraz licznej grupy pojazdów ciężarowych rodziny Star. Nie był to jednak koniec atrakcji. Okazało się, że Saperzy przygotowali coś na deser!

sdc14040b

Wszyscy zaproszeni goście zostali przewiezieni na teren jednostki, znajdujący się nad rzeką Regalicą - odnogą Odry. Tam odbył się pokaz budowy przeprawy pontonowej w wykonaniu żołnierzy 5 Pułku, a wszyscy chętni mogli wziąć udział w takiej przeprawie, co  było  niewątpliwie wielką atrakcją. Bardzo ciekawe stoisko zaprezentował Pan Maciej Wyszkowski z fundacji Pasje. Na stoisku można było zapoznać się z bronią strzelecką z  czasów II wojny światowej(m.in. niemieckimMauserem, Stg 44, Mg 42, radzieckimPPSz, PPS, Mosin oraz włoskim MP 38Beretta). Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji dotyczących historii i użycia pistoletów i karabinów, a następnie pod okiem instruktora strzelali amunicją ślepą, co także było dla nich dużym przeżyciem.

sdc14022z

Po tylu wspaniałych atrakcjach nie zabrakło również pysznej wojskowejgrochówki.
Uczniowie wrócili z obchodów bardzo zadowoleni, z niecierpliwością czekając na kolejne zajęcia.
Wielkie podziękowania dla Dowództwa 5 Pułku za ciekawie spędzony czas!
Dziękujemy za dziś i prosimy o jutro!