ZUT

Odznaczenie Technikum Budowlanego
im. ppor. Ryszarda Kleszy
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie

Dnia 20.04.2013 r. w Chojnie, Osinowie Dolnym, Starych Łysogórkach i Gozdowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 68. rocznicę Forsowania Odry. Uroczystość zorganizowali Województwo Zachodniopomorskie, Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, 5. Pułk Inżynieryjny oraz Gmina Mieszkowice.
W uroczystych obchodach wzięli udział przedstawiciele: Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Straży Granicznej, Policji Państwowej, władz samorządowych regionu, organizacji kombatanckich, rodziny poległych, młodzież szkolna, harcerze i okoliczna ludność.
W obchodach na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich, na Siekierkowskim Cmentarzu Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach oraz pod pomnikiem Sapera w Gozdowicach z ZSP Nr 1 w Chojnie wzięli udział: dyrektor szkoły Pani mgr Adriana Salamończyk, poczty sztandarowe, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, uczniowie klas I z wychowawcami.
Na Cmentarzu w Chojnie wartę honorową pełnili żołnierze z 5. Pułku Inżynieryjnego im. Ignacego Prądzyńskiego w Szczecinie. Uroczystości uświetniło przemówienie Burmistrza Chojny Adama Fedorowicza oraz montaż słowno - muzyczny przygotowany przez Koło Teatralne „Fanaberia” z Chojny, pod kierownictwem Bożeny i Janusza Rusaków. Dla uczczenia bohaterów przeszłych wydarzeń, pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 na Cmentarzu Wojennym żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Siekierkach. W ramach rocznicowych obchodów odprawiona została polowa Msza Święta, a po okolicznościowych przemówieniach pod Pomnikiem Wdzięczności I Armii Wojska Polskiego został odczytany Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty pod pomnikiem.

Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Sapera w Gozdowicach, gdzie po wystąpieniach okolicznościowych nastąpiło wręczenie odznaczeń oraz złożenie kwiatów.

Nasza szkoła również została wyróżniona w Gozdowicach. Dyrektor szkoły Pani Adriana Salamończyk odebrała nadany Technikum Budowlanemu im. ppor. Ryszarda Kuleszy w Chojnie „Krzyż Czynu Frontowego I i II Armii Wojska Polskiego 1943 – 1945”.

Kolejnym punktem programu był bieg pamięci narodowej "XI Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka", pod patronatem Dowódcy 5. Pułku Inżynieryjnego im. Generała Ignacego Prądzyńskiego - Szczecin Podjuchy. Zaplanowano również Festyn nad Odrą, podczas którego uczestnicy obchodów mogli zobaczyć sprzęt wojskowy, m.in. broń z okresu II wojny światowej, uzyskać informacje nt. zawodowej służby wojskowej oraz poczęstować się żołnierską grochówką.
We wszystkich miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed lat uczestniczyły nasze poczty sztandarowe, zaś przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli z ramienia szkoły wiązanki kwiatów.

mgr Joanna Gorska