ZUT

POLSKO – LITEWSKI KONGRES MŁODZIEŻY

Z okazji pięciolecia Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży w dniach 5 - 7 listopada 2012 roku w Warszawie odbył się „Polsko – Litewski Kongres Młodzieży”. Wzięły w nim udział cztery uczennice naszej szkoły: Adriana Jesionek, Ewa Tracz, Adrianna Kowalczyk, Martyna Pietrzak oraz opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage pan mgr Janusz Cezary Salamończyk.
Kongres ten miał miejsce w Pałacu Kultury i Nauki, a jego głównym punktem był panel dyskusyjny pt.: „Budowanie mostów dla przyszłych pokoleń”.

Wśród mówców znalazły się osoby takie jak: Laimonas Talat - Kelpša - przewodniczący Polsko - Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży; radca Prezesa Rady Ministrów Republiki Litewskiej, Egidijus Meilūnas - wiceminister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej, Krzysztof Czyżewski - Dyrektor Ośrodka „Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów”, Bartłomiej Biskup - adiunkt w Katedrze Socjologii i Psychologii w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Arnas Kulnys - lider młodzieżowy z Litwy oraz Zbigniew Darda - eurokoordynator.

Podczas debaty poruszany był temat dotyczący roli organizacji w dialogu międzykulturowym oraz roli liderów młodzieżowych w budowaniu porozumienia pomiędzy narodami, a także rola młodego człowieka w budowaniu przyjaźni polsko - litewskiej.
W kolejnej części programu przedstawione zostały prezentacje multimedialne oraz reportaż przygotowany podczas spotkania w Wilnie, które podsumowywały dotychczasową działalność Funduszu. Reportaż zawierał opinie uczestników oraz koordynatorów projektów, którzy wypowiadali się na temat pozytywnych aspektów współpracy młodzieży.

Polsko - Litewski Kongres był również okazją do rozdania nagród za najlepsze projekty młodzieżowe w następujących kategoriach: najdłuższe partnerstwo, najbardziej kreatywny projekt oraz największa zmiana.

Mimo, iż cały program był bardzo napięty, to organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom chwilę relaksu w formie wycieczki objazdowej po Warszawie oraz wieczorne afterparty, podczas którego nie zabrakło przekąsek zarówno pochodzących z różnych rejonów Polski, jak i z Litwy.