„Miecze Europy”
ostra wystawa w Centrum Kultury w Chojnie
W piątek, 7 grudnia, uczniowie klasy I c pod opieką mgr Marka Bednarza uczestniczyli w otwarciu wystawy „Miecze Europy”, zorganizowanej przez Centrum Kultury
w Chojnie. Wystawa powstała dzięki pasji Pana Igora Górewicza, stojącego na czele stowarzyszenia Drużyna Grodu Trzygława ze Szczecina. Celem organizacji jest zgłębianie i popularyzowanie kultury Słowian wczesnego średniowiecza, co realizowane jest poprzez tzw. "odtwórstwo historyczne" - działanie zmierzające do odtworzenia wybranych dziedzin dawnej kultury zarówno w wymiarze materialnym jak duchowym i społecznym. Zorganizowana wystawa to jedyna ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat. Nowoczesna i estetyczna forma, przemyślana zwięzła oprawa i komplementarność poszczególnych elementów.
W trakcie otwarcia wystawy, uczniowie mieli możliwość wysłuchać wielu ciekawostek poświęconych różnym rodzajom i typom mieczy od epoki brązu po wiek XVII. Ponadto przedstawione opisy pozwalają na zapoznanie się z:
- ewolucją technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia,
- symboliką i rytuałami związanymi z mieczem,
- sylwetkami najsławniejszych mieczy w historii,
- procesem i etapami powstawania głowni damasceńskiej.
Cała wystawa składa się z ok. 60 kopii mieczy wykonanych z brązu, żelaza i stali, wśród których można podziwiać miecz koronacyjny Piastów – Szczerbiec, z bogatą notką informacyjną dotycząca jego pochodzenia. Największe wrażenia robią jednak kopie mieczy o długości 1,85 m ( Flamberg czy miecz Landsknechtów). Wystawę uzupełniają interesujące filmy edukacyjne dotyczące ewolucji sposobów używania oraz produkcji mieczy. Wcześniej wystawa gościła m.in. w Szczecinie.
|