ZUT

Uroczyste Obchody Święta Szkoły 2013

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości
nie ma prawa do przyszłości
 i nie zasługuje na szacunek teraźniejszości”
J. Piłsudski

Dnia 19 kwietnia 2013 r. obchodziliśmy Święto Szkoły. Każda rocznica Forsowania Odry jest okazją do złożenia hołdu naszym patronom: ppor. Ryszardowi Kuleszy i Bohaterom spod Siekierek.68. rocznicę tego wydarzenia obchodziliśmy wraz ze znakomitymi gośćmi: Panem Jerzym Milerem - Wicestarostą Gryfińskim, Panią Barbarą Rawecką – Sekretarzem Powiatu Gryfińskiego, Panią Gabrielą Kotowicz – Przewodniczącą Rady Powiatu, Panem Wojciechem Długoborskim – Zastępca Burmistrza Gminy Chojna, Panem Kazimierzem Komorzyckim -Przewodniczącym Rady Miejskiej w Chojnie, Księdzem Kanonikiem Henrykiem Przestackim, Panią Marią Drewniak – Przewodniczącą Rady Rodziców, Panią  Barbarą Andrzejczyk – Dyrektorem Centrum Kultury w Chojnie, oraz Panem ppłk.  Krzysztofem Owczarkiem z V Pułku Inżynieryjnegow Szczecinie. Obecni byli  emerytowani pracownicy szkoły, nauczyciele oraz uczniowie.
Po wprowadzeniu sztandarów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, Hymn Państwowy odśpiewał uroczyście szkolny chór, pod kierunkiem mgr Elżbiety Bogusz.

Po przywitaniu gości, rys historyczny, przybliżający wydarzenia sprzed 68 lat, przeczytała uczennica klasy II a LO - Karolina Łojko.
W części oficjalnej Akademii, jako pierwsza, głos zabrała Pani mgr Adriana Salamończyk - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. W  swoim  poruszającym przemówieniu zwróciła uwagę na to, że powinniśmy być godnymi spadkobiercami tych wartości, za które zginęli patroni naszej szkoły. Mówiła, że każdy Polak, mając na względzie pamięćo ludziach, którzy poświęcili życie za ojczyznę, nie może być bierny wobec zła i terroryzmu. Mamy patriotyczny obowiązek pielęgnować takie  wartości, jak dobro i wolność.
Kolejne wzniosłe słowa padły z ust Wicestarosty Gryfińskiego, Pana Jerzego Milera, który  czytając adres Pana Wojciecha Konarskiego, Starosty Gryfińskiego, przypomniał męstwo Bohaterów spod Siekierek. Mając na względzie ich ogromne męstwo radził, by  nie  zapomniećo Nich i czcić ich mogiły.

Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Maria Drewniak, podzieliła się z obecnymi swoją  refleksją o dokonanym już zwycięstwie dobra nad złem. Nawiązując do przemowy Pani  Dyrektor zaznaczyła, iż fakt, że możemy święcić pamięć poległych podczas Forsowania Odry, jest triumfem dobra. Pani Drewniak, jako absolwentka naszej szkoły, wspomniała usłyszane wówczas opowieści o wydarzeniach sprzed 68 lat, utwierdzając obecnych w  przekonaniu, że watro pamiętać taką chwalebną przeszłość naszych przodków. Kończąc swoje przemówienie życzyła zarówno uczniom, jak i nauczycielom radości i przyjemności ze  swojej pracy.
Ksiądz kanonik Henryk Przestacki, w swoim przemówieniu, zwrócił się do nauczycieli, jako  osób odpowiedzialnych za kształtowanie w młodzieży odpowiednich postaw. Życzył nadziei na stabilizację i potwierdzenie zasłużonego statusu nauczycieli w społeczeństwie.
Następnie głos zabrała Pani Ewa Kaniewska, Wicedyrektor Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie. Złożyła nauczycielom gorące życzenie wytrwałości w pracy, wspaniałych wyników i zdolnej młodzieży.
Po przemówieniach przybyłych na uroczystość gości, nastąpiło przekazanie sztandarów szkół.

W skład nowych pocztów sztandarowych wchodzą:Kacper Dudziński, Patrycja Zawalska, Justyna Madejczyk, Bartosz Lorenz, Dominika Stefańska, Aleksandra Ziętek, Dawid Wąchała, Paulina Myszogląd, Adrianna Momot.

Nowi uczniowie w podniosłej atmosferze przejęli zaszczytny obowiązek reprezentowania sztandarów naszej szkoły.Ceremonię przekazania sztandarów poprowadził mgr Marek Łągiewczyk, który wręczył również nagrody odchodzącym z warty uczniom: Martynie Pietrzak, Zuzannie Latusek, Kamili Czajkowskiej, Maciejowi Szajnowskiemu, Patrykowi Rogowskiemu oraz Michałowi Jarząbowi.

Święto Szkoły jest okazją do podsumowania szkolnych osiągnięć i uhonorowania zwycięzców. Nauczyciele nagrodzili uczniów biorący udział w konkursach, olimpiadach i  zawodach dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Nagrodę „Superklasy” wręczyła Pani Dyrektor Adriana Salamończyk.
W tym roku przechodni puchar w tej kategorii otrzymały klasy:

I MPS - wychowawca p. KrzysztofPawlaczyk
I TH/I - wychowawca p. Leszek Lejman
I b LO - wychowawca p. Krzysztof Pośniak.

Ponadto uczniowie klas I MZ oraz III TRW otrzymali dyplomy ukończenia Szkolenia z  zakresu ociepleń firmy Atlas.
Tegoroczną Akademię uświetnił występ artystyczny uczniów, przygotowany pod  kierunkiem mgr Bożeny Kuchyt. Uczniowie przypomnieli piosenki, choreografię i ducha czasów, w których budowano naszą szkołę. Stroje i świeża interpretacja piosenekz  magicznych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku, wywołały zarówno śmiech, jak i łzy wzruszenia wśród obecnych na uroczystości gości.

Po Akademii goście udali się na poczęstunek. Była to kolejna okazja do wspomnień. Na  stoiskach promujących szkołę wyeksponowano między innymi kroniki szkolne, w  których zostały zapisane ślady minionych lat. Jedni odnaleźli się wśród fotografii absolwentów, inni wśród byłego grona nauczycielskiego.

mgr Aneta Żurawska – Rusek
mgr Joanna Gorska