ZUT

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Inauguracja nowego roku szkolnego tym razem odbyła się na wyremontowanym placu apelowym przed budynkiem nr 2. Był to wyjątkowy dzień. Szkoła przywitała pierwszoklasistów, którzy jak co roku, obdarzyli ZSP Nr 1 w Chojnie zaufaniem i licznie zasilili grono uczniów. Podczas uroczystego apelu do użytku oddano nowoczesny obiekt sportowy. W tym roku po raz pierwszy uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie, którzy uzyskali tytuł Młodszego Ratownika, dlatego gościliśmy Prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pana Tomasz Zalewskiego wraz ze sztandarem WOPR. Takiego wydarzenia nie mogła popsuć niesprzyjająca aura i wszystko przebiegło bez niespodzianek pogodowych, choć deszcz dosłownie wisiał w powietrzu. Wszystkich uczniów, rodziców, dyrekcję, grono pedagogiczne oraz licznie przybyłych gości przywitali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Mateusz Leszczyński z klasy 3 b i Anita Górska z klasy 4 TB.

Po wprowadzeniu sztandarów ZSP Nr 1 w Chojnie orazsztandaru WOPR uczestnicy apelu uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy, po czym rozpoczęła się część oficjalna. Przywitaliśmy licznie przybyłych na uroczystość gości: pana Wojciecha Konarskiego - Starostę Powiatu Gryfińskiego, pana Jerzego Milera - Wicestarostę Powiatu Gryfińskiego, panią Gabrielę Kotowicz - Przewodniczącą Rady Powiatu, panią Barbarę Rawecką – Sekretarz Powiatu Gryfińskiego, Księdza Prałata Antoniego Chodakowskiego, Księdza Kanonika Henryka Przestackiego, panią Marię Drewniak – Przewodnicząca Rady Rodziców, pana Tomasz Zalewskiego – Prezesa WOPR.

Jako pierwsza głos zabrała pani mgr Adriana Salamończyk – Dyrektor ZSP Nr 1 w Chojnie. Gorąco przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość, zwracając się szczególnie w kierunku uczniów klas pierwszych, dziękując im za zaufanie, jakim nas obdarzyli, rozpoczynając naukę w naszej szkole. Pani Dyrektor przedstawiła wyniki tegorocznej rekrutacji i bardzo trafnie nazwała pierwszoklasistów naszą nadzieją, bo przecież w tak trudnych pod względem demograficznym czasach - są na wagę złota.

Następnie Pani Dyrektor podziękowała za wieloletnią i owocną współpracę odchodzącym z naszej szkoły nauczycielom: panu inż. Marianowi Pouchowi, panu mgr. Adamowi Grzegorzewskiemu, pani mgr Barbarze Dybczak, księdzu mgr. Andrzejowi Zaniewskiemu, panu mgr. Januszowi Rusakowi oraz przywitała nowych nauczycieli: księdza mgr. Janusza Skoczenia – nauczyciela religii, panią mgr Kamilę Nowak – nauczyciela języka angielskiego, panią mgr Paulinę Jaździewską - nauczyciela języka angielskiego, panią mgr Magdalenę Zagajewską - psychologa szkolnego. Tradycyjnie przedstawiła dyrekcję szkoły oraz wychowawców klas pierwszych.

Podczas inauguracji nowego roku szkolnego 2013/2014 nastąpiło uroczyste otwarcie nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu sportowego oraz siłowni zewnętrznej. Pan Starosta, Wojciech Konarski, przed przecięciem wstęgi wspomniał o radosnym czasie dożynek przeplatającym się ze smutną wrześniową rocznicą wybuchu II wojny światowej. Serdecznie pogratulował uczniom możliwości korzystania z tak nowoczesnego obiektu, na którym mieści się kilka boisk sportowych, bieżnia i siłownia.”W zdrowym ciele, zdrowy duch” – takimi słowami Pan Starosta zachęcał młodzież do hartowania tężyzny fizycznej i do rozwijania zdrowego stylu życia. Po przemówieniu Pan Starosta wraz z Panią Dyrektor dokonali uroczystego przecięcia wstęgi.

Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski, nawiązując do słów Pana Starosty, powiedział, że co prawda dusza karmić się powinna innymi wartościami, ale skoro „w zdrowym ciele zdrowy duch”, dbać należy z równą starannością o ciało. Najlepsze do tego warunki mają uczniowie ZSP Nr 1 w Chojnie, zwłaszcza teraz, kiedy mają do dyspozycji nowe boisko.

Początek roku szkolnego to również moment rozdania świadectw uczniom klas drugich i trzecich Technikum Hotelarskiego oraz Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych, którzy w czasie wakacji odbywali praktyki zawodowe.

Pani Dyrektor Adriana Salamończyk wręczyła świadectwa, nagrody książkowe oraz wyróżnienia najlepszym uczniom tych klas. Wyróżnieni uczniowie to:
Paula Czyżewska z kl. 3 TH - średnia ocen 4,95
Paulina Bratkowskiej z kl. 3 TH - średnia ocen 4,90
Weronika Krynicka z kl. 2 TOUG - średnia ocen 4,76
Małgorzata Klisowska z kl. 2 TH - średnia ocen 4,43
Justyna Mak z kl. 2 TH - średnia ocen 4,43
Patrycja Przywłoka z kl. 2 TH - średnia ocen 4,29
Dorota Dumańska z kl. 3 TH - średnia ocen 4,25
Ponadto nagrodę za 100% frekwencję w roku szkolnym 2012/2013 otrzymała Justyna Mak z kl. 2 TH.

Po rozdaniu świadectw odbyło się ślubowanie uczniów, którzy podczas wakacji uzyskali tytuł Młodszego Ratownika. Ceremonię poprzedziło przemówienie pana Tomasza Zalewskiego, Prezesa WOPR. Gorąco pogratulował Pani Dyrektor wyspecjalizowanej kadry nauczycielskiej, zwracając szczególną uwagę na osiągnięcia pana mgr. Marka Łągiewczyka, który uzyskał tytuł Ratownika Wodnego. Jemu nasza młodzież zawdzięcza możliwość zdobywania takich kwalifikacji, które pozwalają ratować ludzkie życie. Toteż nikt inny tylko pan mgr. Marek Łągiewczyk poprowadził uroczyste ślubowanie przyszłych ratowników i rozdał im dyplomy.
Początek września to data kojarzona nie tylko z początkiem roku szkolnego. Jakże inny był dzień 1 września 1939 roku – dzień wybuchu II wojny światowej. Zawsze będziemy pamiętali o tych co polegli, o tych co walczyli, abyśmy mogli w spokoju żyć, nauczać i uczyć się. Wzruszający referat o tym, jak współczesna młodzież odbiera takie bohaterstwo i poświęcenie, przeczytała Anita Górska z klasy 4 TB.
Tak rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014 - czas wytężonej pracy i nowych wyzwań. Po wyprowadzeniu sztandarów ZSP Nr 1 w Chojnie i sztandaru WOPR uczniowie rozeszli się wraz ze swoimi wychowawcami do klas, by tam otrzymać najważniejsze informacje o organizacji nowego roku szkolnego.

mgr Aneta Żurawska - Rusek