|
"Czytamy drzewom" podczas Święta Drzewa 2016
W dniu 10 października 2016 r. odbyły się w naszej szkole obchody Święta Drzewa, projektu Klubu Gaja. Projekt ma na celu kształtowanie ekologicznych zachowań i postaw obywatelskich w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz zainspirowanie różnych grup społecznych do podejmowania lokalnych działań na rzecz ochrony klimatu. Zachęcając nie tylko do sadzenia drzew, ale także do dostrzeżenia związków między naturą i literaturą, odbyła się akcja „ Czytanie drzewom”, przy budynku nr 2 pod drzewami jarzębu pospolitego. Działanie zostało przygotowane i poprowadzone przez Panią Hannę Leszczyńską i Panią Gabrielę Lasowską. Wiersze, eseje, baśnie, fragmenty literatury dotyczącej drzew i otaczającego nas świata czytała młodzież klas 1 HŻ, 2 bd, nauczyciele Pani Katarzyna Mickiewicz - Bindas, Ksiądz Wojciech Koladyński oraz zaproszeni goście: Pani Agnieszka Kujawska z Nadleśnictwa w Chojnie, Ksiądz Jan Zalewski z parafii rzymskokatolickiej Świętej Trójcy w Chojnie oraz organizatorzy akcji.
Drzewa od zawsze inspirowały pisarzy, bo ich symbolika jest niezwykle bogata. Drzewo jest symbolem życia i odradzania się natury. W wielu kulturach drzewa mają magiczną lub nawet boską moc. Nierzadko można spotkać się z porównaniem drzewa do człowieka. Mówimy „silny jak dąb”, „wysoki jak sosna”, na oznaczenie związków rodzicielskich „niedaleko pada jabłko od jabłoni”, na wyniki naszej pracy mówimy „owoce”, przyzwyczajenie do pewnego miejsca nazywamy z kolei „wrośnięciem” bądź „zakorzenieniem”. Przykłady można by mnożyć.
Także utwory literackie nie pozostały obojętne na wielorakie wpływy symbolu drzewa. Pisarze i poeci często odwoływali się do nich, by za ich pomocą przedstawić ludzkość lub po prostu ukazać drzewo, jako nieodłączny element życia człowieka.
Czytaliśmy drzewom wiersze Leopolda Staffa „Wysokie drzewa”, „Na lipę” Jana Kochanowskiego, Tadeusza Różewicza "Drzewo", Karola Wojtyły "Do sosny polskiej", Władysława Broniewskiego "Brzoza", "Akacje" Juliana Tuwima oraz fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, „Małego Księcia” Antoine de Saint - Exupery'ego, „Króla Olch” Goethego oraz Stefana Żeromskiego "Ludzie bezdomni".
Oprócz przytoczonych wyżej przykładów istnieje mnóstwo otworów literackich, w których znaleźć możemy motyw drzewa.
mgr Gabriela Lasowska
|